صفحه اصلي : درباره ما : ارتباط با ما : RSS : پيوندها : خبرنامه الکترونیکی  
سه شنبه 28 خرداد 1398 - Tuesday, June 18, 2019
    يادداشت
يادداشت /بانکداري بدون ربا و موفقيت خيره کننده آن در عرصه بين المللي
شنبه 12 شهريور 1390 - 11:17:43 PM
  بزرگنمايي:

يادداشت /بانکداري بدون ربا و موفقيت خيره کننده آن در عرصه بين المللي

خبر ايران- مديرعامل بانک سپه طي يادداشتي در خصوص موفقيت‌هاي بدست آمده بانکداري بدون ربا در عرصه بين المللي خبر داد.
به گزارش خبر ايران، متن يادداشت دکتر پاشايي فام مديرعامل بانک سپه به شرح ذيل مي باشد:
بيش از دو دهه از اجراي بانکداري بدون ربا در کشورمان مي گذرد‌، شايد کمتر کسي باور مي کرد بانکداري بدون ربا به اين سرعت جاي خود را در سيستم بانکداري دنيا و سياست‌هاي پولي و مالي جهان باز کند‌. امروز ديگر نظام اقتصادي دنيا بانکداري بدون ربا را که به عنوان بانکداري اسلامي شناخته شده به عنوان يک نظام مترقي و پيشرفته پذيرفته و در بسياري از موارد جايگزين روش‌هاي قبلي خود کرده است‌. چنين اقدامي به اين وسعت بي شک بدون مطالعه و بررسي علمي موشکافانه صورت نگرفته است‌. مطمئناً اقتصاد توسعه يافته‌، منفعت محور و مشتري مدار کشورهاي غربي و آمريکا اگر در ارتباط با ويژگي‌، کاربرد و مترقي بودن بانکداري بدون ربا به باور نمي رسيد آن را به اين وسعت به اجرا در نمي آورد‌. کارشناسان و اقتصاد دانان برجسته جهان چون پروفسور منصورمالک نيز بي دليل سال 2005 را سال بانکداري اسلامي نخوانده است‌. رشد ناگهاني بانکداري بدون ربا (اسلامي) آنقدر خيره کننده بوده که نگاه تمام بانک‌هاي جهاني را طي سالهاي اخير به خود معطوف کرده است‌. هم اکنون موضوع بانکداري و فاينانس اسلامي به موضوعي مهم در بازار پولي و مالي جهان تبديل شده‌، اين مهم تا بدان جا پيش رفته که خزانه داري فدرال آمريکا نيز در جلسه خود چارچوب قانوني براي فعاليت بانک‌هاي اسلامي تدوين کرده تا اين بانک‌هاي بدون محدوديت به اجراي بانکداري بدون ربا بپردازند‌. بانکداري اسلامي به شکلي در اقتصاد جهان متبلور شده که شوراي خدمات مالي انگلستان نيز با ايجاد تغييرات قانوني در نظام مالي اين کشور راه را براي فعاليت آزادانه بانکداري بدون ربا براساس قوانين اسلامي بازکرده است‌. شرکت‌هاي بين المللي همچون کليفرود چنس‌، کلايداندکو نيز به طور روز افزوني مشتريان خود را به استفاده از قراردادهاي مالي اسلامي و بانکداري بدون ربا توصيه مي کنند‌. موسسه اوراق بهادار و سرمايه گذاري بريتانيا نيز اعلام کرده قصد دارد با موسسه امور مالي لبنان به منظور ايجاد مهارت‌هاي تخصصي در زمينه بانکداري اسلامي همکاري کند‌. براساس آمار بين المللي ارائه شده اعتبارات خدمات مالي انگلستان حسابهايي که خواستار تسهيلات بانکي مبني بر قوانين شرع اسلام هستند از 200 ميليارد دلار به 500 ميليارد دلارافزايش يافته و هر ساله نيز 10 تا 15 درصد افزايش پيدا مي کند‌. علاوه بر اين بانک اسلامي بريتانيا که در شهريور ماه سال 83 (سپتامبر 2004) آغاز به کار کرد فراتر از شعب خود در لندن ، بيرمنگام وستر‌، خدمات پستي و تلفني به مسلمانان ارائه مي‌دهد و هفت شعبه جديد ارائه دهنده خدمات بانکداري اسلامي در سراسر آن کشور راه اندازي کرده است.
بانکداري مترقي اسلامي چنان جاي خود را در عرصه جهاني بازکرده و توانايي و کاربرد خود را به رخ موسسات پولي و مالي دنيا کشيده که بانک بين المللي «سيتي گروپ» که در بيش از يکصد کشور جهان حضور فعال داشته و بالغ بر 200 ميليون مشتري جذب کرده حساب ويژه براي بانکداري بدون ربا بازکرده و از سال 1996 تا کنون بيش از 6 ميليارد دلار از عمليات بانکي خود را بر مبناي مقررات اسلامي انجام داده است .
حضور موفق و توجه ويژه جهانيان به بانکداري بدون ربا به اين جا ختم نمي شود «دويچه بانک» آلمان، بانک انگليسي - آسيايي «اچ . اس . بي . سي»، بانک «آ. پ . ان . آمرو» هند، «استاندارد چارترد» انگليس، بانک‌هاي «سويسته ژنرال» و «ب . ان . پ . پاريب » در فرانسه نيز طي سال‌هاي گذشته بخش‌هاي جداگانه و در عين حال ويژه جهت ارائه خدمات بانکي و مالي بر مبناي مقررات اسلامي تأسيس کرده اند .
‌‌بر خلاف تصور برخي کارشناسان توجه ويژه موسسات بين المللي و کشورهاي توسعه يافته جهان به بانکداري بدون ربا را به دليل ارتباط اين موسسات با کشورهاي اسلامي مي دانند اما نگارنده معتقد است اگر توانايي و انعطاف و کارايي بالاي سيستم مترقي بانکداري بدون ربا (اسلامي) نبود اين موسسات اينگونه به آن اقبال نشان نمي دادند‌. اين توجه به گونه اي بود که حتي در برخي نقاط جهان که ارتباطي با کشورهاي اسلامي يا مسلمانان نداشت موسسات مالي آن‌، اقدام بر اجراي قوانين بانکداري اسلامي کردند و آن را سرلوحه و مبناي فعاليت‌هاي خود قرار دادند. نمونه بارز آن را مي توان ايالت «زاکسن آنهالت» آلمان عنوان کرد‌. اين ايالت علاقه ويژه اي به بانکداري اسلامي نشان داده به گونه اي که اوراق بهاداري به ارزش بيش از يکصد ميليون يورو بر مبناي مقررات اسلامي به علاقمندان ارائه کرده‌، اين مبلغ صرف سرمايه گذاري در بخش پروژه‌هاي ساختماني و مسکن شده است. خريداران اين اوراق نيز به جاي گرفتن بهره ثابت پول خود‌، درآمدهاي حاصله را به عنوان اجاره املاک دريافت مي کنند‌. بدون شک وجود اين برتريها بود که باعث شد اوراق بهادار اسلامي منتشره در آلمان از موسسه « فيچ » درجه ممتاز (AAA) بگيرد .
‌علاوه بر موارد بيان شده در سطور بالا اگر تا سال 1999 ميلادي صرفاً 10 صندوق و موسسه ويژه سرمايه گذاري بر مبناي مقررات اسلامي وجود داشت امروز اين موسسات به 150 هزار مورد در سراسر جهان رسيده است‌. موفقيت بانکداري اسلامي از نگاه مطبوعات خارجي نيز پنهان نمانده به گونه اي که روزنامه «تاگس اشپيگل» آلمان در يکي از مقالات خود نوشت «بانکداري اسلامي طي 10 سال گذشته موقعيت خود را تثبيت کرده و به يک بخش مهم در بازار مالي بين المللي تبديل شده است».
نکات ياد شده تنها گوشه اي از توجه جهانيان به قوانين مترقي اقتصاد اسلامي است که در بانکداري بدون ربا متبلور شده است‌. امروزه در سراسر جهان اقتصاد دانان و کارشناسان پولي و مالي‌، بانکداري اسلامي را به عنوان يک سيستم کاملاً مترقي در عرصه بانکداري مي شناسند و در حال تحقيق گسترده و موشکافانه بر روي تواناييها و پتانسيلهاي بالقوه آن هستند . توجه ويژه سيستم هاي پولي و مالي جهان به قابليتها و پتانسيل‌هاي بانکداري بدون ربا بيانگر مترقي بودن و کاربرد بالاي آن در عرصه پولي و مالي است‌. بي شک اجراي همه جانبه بانکداري بدون ربا در کشورمان را بايد از اقدامات شجاعانه مسئولين اقتصادي در سال 61 عنوان کرد‌. اقدامي که در دنيا بي سابقه بود‌. تاکنون هيچ يک از کشورهاي اسلامي عليرغم مترقي بودن اين سيستم و کارايي بسيار بالا شجاعت بکارگيري همه جانبه آن را نداشته اند . در عين حال با وجود شجاعت بکارگيري يکپارچه اين سيستم متکامل در ايران بايد بپذيريم که کاستي هايي هم داشته ايم‌. کاستي هايي که نه در ماهيت بانکداري بدون ربا بلکه در نحوه اجرا و درک و فهم کامل آن ايجاد شده‌، مطمئناً آموزش همه جانبه و تبيين درست ماهيت بانکداري بدون ربا اين مشکل را حل خواهد کرد .‌

 


 نظرات شما

نام:
پست الکترونيک:
متن: *
پست بانک
بانک آينده
دهكده آبي پارس
بانک سپه
7
وب دا
atabat
بانک ملی
اخبار محرمانه
تهران سما
بيمه دي

© - inni.ir . All Rights Reserved.