صفحه اصلي : درباره ما : ارتباط با ما : RSS : پيوندها : خبرنامه الکترونیکی  
سه شنبه 28 خرداد 1398 - Tuesday, June 18, 2019
    فست فود بيست تيک
يک فعال سياسي اصولگرا:
مجلس دهم چهره هاي تاثيرگذار ندارد/ تندروي ها در مخالفت با برجام به پاي همه اصولگرايان نوشته شد
سه شنبه 18 اسفند 1394 - 10:27:27 PM
  بزرگنمايي:

مجلس دهم چهره هاي تاثيرگذار ندارد/ تندروي ها در مخالفت با برجام به پاي همه اصولگرايان نوشته شد

خبرايران- دليل شکست اصولگرايان در تهران به برخي از اشتباهات اصولگرايان به ويژه در موضوع برجام بازمي گردد.
ناصرايماني،فعال سياسي اصولگرا، در تحليل خود از دلايل شکست اصولگرايان در انتخابات مجلس تهران گفت: اصولگرايان درانتخابات مجلس تهران نتوانستند هيچ آرايي کسب کنند که دلايل مختلفي دارد. نخست اينکه اصولگرايان 12 سال است که در مجلس اکثريت را بر عهده دارند و مردم احساس کردند بهتر است که به چهره هاي جديدتر راي بدهند که آنها هم بتوانند يک دور در مجلس نقش آفريني کنند و از تکرار چهره ها و ديدگاه ها فاصله بگيرند. دليل دوم به اين برمي گردد که مردم تمايل دارند دولتهاي جديدي که روي کار مي آيند به مجلسي همسو با دولت راي بدهند و دست دولت براي پيشبرد اهداف خودش باز باشد. مردم اين کار را در دور اول رياست جمهوري آقاي رفسنجاني، خاتمي و احمدي نژاد انجام دادند و اين سابقه در دوران چند رئيس جمهور گذشته وجود دارد. دليل سوم شکست اصولگرايان در تهران به برخي از اشتباهات اصولگرايان به ويژه در موضوع برجام بازمي گردد که از دوسال گذشته در جريان بود. برخي از چهره هاي تندرو اصولگرا با برجام مخالفت کردند و بعضا از ادبيات زشتي که قابل قبول نبود، استفاده کردند و اين موضوع به پاي همه اصولگرايان نوشته شد و ذهن عمومي جامعه اين طور برداشت کرد که تمام اصولگرايان با برجام، رفع تحريمهاي ايران، گشايش اقتصادي، بهتر شدن وضعيت اقتصادي ايران مخالفند. در حالي که اينطور نبود اصولگرايان راي بالايي در موافقت با برجام دادند اما به خاطر چهره هاي تندرو برداشت ذهني جامعه اين شد که اصولگرايان با برجام مخالفند و در انتخابات مجلس به آنها راي ندادند تا با اصولگرايان مخالفت کرده باشند. از طرف ديگر نوع تبليغات اصولگرايان و تنظيم ليست آنها خيلي قابل دفاع نبود. اگرچه در زماني که فضاي عمومي اين باشد که به اصولگرايان راي ندهند، اين مسائل خيلي اهميت پيدا نمي کند همچنان که مردم تهران به برخي چهره هاي اصولگرا که تندرو هم نبودند، راي ندادند و آنهايي که با برجام هم مخالفتي نکردند، به آنها هم راي ندادند. در واقع وقتي تمايل جامعه به يک گرايش باشد، اينگونه راي خواهند داد.
وي در خصوص ترکيب مجلس دهم گفت: البته هنوز مرحله دوم انتخابات باقيمانده است و مجلس آينده از برخي جهات در ميان همه مجالسي که پس از انقلاب تشکيل شده، استثناست. در مجلس جديد هيچ جناح يا گروه اکثريتي نداريم. در حالي که از مجلس دوم به بعد همواره يک جناحي داشتيم که در مجلس اکثريت داشته و گروه ديگر در اقليت بوده است. مجلس دهم اولين مجلسي است که اکثريتي به آن معنا ندارد و اين موضوع کار را در مجلس مشکل تر مي کند چون ائتلاف در ايران معنا ندارد و نمي توانيم ائتلاف کنيم. با سه يا چهار نوع  ديدگاه مختلف در مجلس آينده مواجهه هستيم که همه تقريبا وزنشان برابر است و کار را براي تصميم گيري ها در کميسيون و پارلمان بسيار مشکل و شکننده مي کند. چون يک ديدگاه حاکم نيست يک مجلس کاملا ترکيبي است. مجلس آينده مجلسي است که در آن از چهره هاي متخصص و تاثيرگذار در عرصه هاي مختلف اقتصادي، فرهنگي، سياست داخلي و خارجي کمتر نشاني مي بينيد. متاسفانه از جهت نيروهاي متخصص، مجلس آينده مجلس کمتر کارآمد خواهد بود. بايد برخي چهره ها را در مجلس جديد داشته باشيم که در عرصه هاي مختلف مورد نياز جامعه مانند عرصه هاي اقتصادي، سياست خارجي، داخلي، مسائل امنيتي، مسائل اجتماعي هم متخصص و هم تاثيرگذار باشند.
اين فعال اصولگرا اظهار داشت: ممکن است نيرويي متخصص باشد اما نقش تاثيرگذار در مجلس نداشته باشد که بتواند راي سازي کند. مجلس اينگونه است که اگر چند چهره شاخص و تاثيرگذار وجود داشته باشد، وقتي در خصوص يک طرح يا لايحه اظهارنظر مي کنند، ساير نمايندگان که خيلي تخصص در اين زمينه ندارند، به اينها اعتماد مي کنند و با توجه به راي آنها نظر مي دهند. ما در مجالس همواره جمعي به عنوان اقتصاددانان مجلس داريم اما متاسفانه در مجلس آينده در اين زمينه خيلي کمبود داريم؛ چهرهايي که براي نظر دادن روي طرح ها و قوانين مجلس هم تخصص کافي داشته باشند، هم بر روي نمايندگان ديگر تاثيرگذار باشند، کم هستند. اين مسئله از کارامدي مجلس آينده مي کاهد مگر اينکه در مجلس جديد ببينيم اين تحليل اشتباه بوده اما آنطور که از ظواهر امر بر مي آيد، چنين وضعيتي را شاهد خواهيم بود.
ايماني خاطر نشان کرد: به عنوان نمونه ليست بعضي شهرهاي بزرگ به ويژه ليست تهران هميشه ليستي بوده که افراد بسيار مهم و موثر مجلس از اين شهرها به مجلس راه پيدا مي کنند. البته از شهرهاي ديگر افراد متخصص و موثر داريم اما بيشترين وزن افراد متخصص از تهران ديده مي شوند. در اين دوره نمايندگان مجلس تهران از اين جهت ضعيف هستند. اگر ليست تهران را در اين دوره از مجلس که راي آوردند، با ليست تهران مجالس قبلي در طول نه دوره گذشته مقايسه کنيم، مي بينيم تهران در دوره هاي گذشته چه افرادي را به مجلس فرستاده و اين دوره چه افرادي را به مجلس فرستاده است که اين نشان دهنده سقوط معناداري از جهت تخصص و موثر بودن ليست امسال تهران است که قابل قياس با ليست تهران در هيچ دوره اي در طول اين 35 بعد انقلاب نيست.
وي در خصوص پيام نتايج انتخابات مجلس نيز گفت: پيام هاي خارجي عمدتا در خصوص مشارکت مردم است. مردم در اين انتخابات مشارکت خوبي داشتند و اين نشان دهنده ميزان ارتباط بين مردم و نظام است  واز طرف ديگر نشان دهنده اين است که عموما مردم بحث تقلب در انتخابات را قبول ندارند. اگر قبول داشتند تا اين ميزان مشارکت نمي کردند. پيام داخلي انتخابات اين است که اين انتخابات نشان داد راه حضور در قدرت صرفا از طريق صندوق هاي راي است. برخي گروه ها يا شخصيت هاي سياسي که تصور مي کنند مي توانند که از مسيري غير صندوق هاي راي، قدرت را به دست گرفت، اشتباه مي کنند ./ آريا


 نظرات شما

نام:
پست الکترونيک:
متن: *
پست بانک
بانک آينده
دهكده آبي پارس
بانک سپه
7
وب دا
atabat
بانک ملی
اخبار محرمانه
تهران سما
بيمه دي

© - inni.ir . All Rights Reserved.