صفحه اصلي : درباره ما : ارتباط با ما : RSS : پيوندها : خبرنامه الکترونیکی  
سه شنبه 28 خرداد 1398 - Tuesday, June 18, 2019
     بورس
شباهت فيلتر تلگرام و قضاوت استهزا گونه رائفي‌پور
يکشنبه 16 ارديبهشت 1397 - 15:57:22
  بزرگنمايي:

شباهت فيلتر تلگرام و قضاوت استهزا گونه رائفي‌پوراقتصاد طلائي - مفهوم جامعه مدني آنجايي شکل مي‌گيرد که تک تک افراد جامعه، فارغ از نوع تخصص و جايگاه‌شان حق اظهارنظر آزادانه درباره تمام شئون شرايط عمومي کشور را دارا باشند.
مرگ دو مفهوم بنيادين در پس قضاوت استهزا گونه رائفي‌پور هفته گذشته فيلترينگ تلگرام باز هم خيلي از نگاه‌ها را به سمت مفهوم مهم «حقوق شهروندي» چرخاند. مفهومي که شايد چيزي بيش از يک قرن مي‌شود که کشور ما درگير تحقق آن است؛ يک بار در لباس شعار ايجاد عدالتخانه و مجلس و يک بار ديگر داشتن حق انتخاب براي تعيين سبک زندگي.
اما در همين هفته رويدادي ديگر هم رخ داد که وجه عميق‌تري از بحران حقوق شهروندي در کشور ما را به رخ مي‌کشيد؛ علي اکبر رائفي‌پور، سخنران و نظريه‌پرداز اصولگرا و نزديک به جريان‌هاي تندرو اين جناح در يک سخنراني دو فوتباليست پيشکسوت کشور يعني مهدي مهدوي‌کيا و کريم باقري را به باد استهزا گرفت و با اشاره به حضور اين دو در تبليغات توليدات لبني خطاب به آنها گفت که به جاي اظهار نظر درباره مسائل مهمي چون وضعيت منطقه و شرايط کشور و اقتصاد، بهتر است بروند و دوغ و ماست خود را تبليغ کنند. رائفي‌پور براي اين اظهارنظر خود درباره اين دو فوتباليست يک استدلال مشخص داشت؛ اينکه مهدوي‌کيا و باقري «تخصصي» در زمينه مسائل سياسي و اقتصادي و اجتماعي ندارند و به همين دليل هم نبايد در اين رابطه اظهارنظر کنند.
در نگاه اول شايد به نظر برسد که چنين استدلالي نمي‌تواند بيراه باشد. اما کمي دقت‌نظر ما را به اين نتيجه مي‌رساند که نه تنها اين استدلال در جوامع امروزي نمي‌تواند توجيهي داشته باشد بلکه نقطه آغاز مرگ دو مفهوم بنيادين جامعه مدني و حقوق شهروندي است که پايه‌هاي شکل‌گيري دنياي جديد هستند. دو مفهومي که البته پيوستگي بسيار جدي هم با هم دارند. در واقع اين استدلال درباره اينکه چون مهدوي‌کيا و باقري تخصص ندارند، پس نبايد اظهارنظر کنند مانند اين است که بگوييم در انتخابات مجلس يا رياست جمهوري فقط بايد افراد متخصص و دانش‌آموخته رشته‌هاي علوم سياسي يا اقتصاد رأي بدهند و بقيه چنين حقي ندارند، چون متخصص نيستند. عبث بودن اين استدلال کاملاً مشخص است. يا مثلاً با اين استدلال بايد تکليف کرد که نمايندگان مجلس فقط به طرح‌ها و لوايحي که مرتبط با تخصص و مدرک تحصيلي آنها است محدود شوند و حق اظهارنظر و اعلام رأي درباره موارد خارج از حوزه تخصص خود را نداشته باشند.
مفهوم جامعه مدني آنجايي شکل مي‌گيرد که تک تک افراد جامعه، فارغ از نوع تخصص و جايگاه‌شان اولاً حقوق برابري داشته باشند، ثانياً امکان تأثيرگذاري در اداره جامعه براي همه آنها فراهم شود و ثالثا حق اظهارنظر آزادانه درباره تمام شئون شرايط عمومي کشور را نيز دارا باشند. بنابراين، اين استدلال که افراد به‌عنوان شهروند فقط مي‌توانند در حوزه تخصص خودشان اظهارنظر کنند، اصلي‌ترين اسم رمز تعطيل کردن حقوق شهروندي و جامعه مدني و شروع نوعي از تماميت خواهي است.
در واقع مطرح‌کنندگان اين استدلال در منطقي که پيش مي‌کشند حوزه تصميم‌گيري و تصميم‌سازي عمومي را با حوزه اظهارنظر و موضع‌گيري در مقام يک شهروند، آگاهانه يا ناآگاهانه خلط کرده‌اند. تخصص يک شهروند در جايي معني پيدا مي‌کند که او يا در مقام تصميم‌گير و تصميم‌ساز قرار بگيرد يا قرار باشد خدمتي به جامعه ارائه کند. بنابراين در دفاع از دو پيشکسوت فوتباليست کشورمان در چارچوب مفهوم حقوق شهروندي و جامعه مدني نه تنها بايد مخالفتي سرسخت با قضاوت استهزا گونه رائفي‌پور و امثال او داشت بلکه بايد کوشيد که او و همفکرانش را متوجه اين موضوع کرد که نوع موضع‌گيري به ظاهر موجه آنها چيزي نيست جز بازگشت به موقعيتي در اعماق تاريخ بشر که حق اظهارنظر افراد در عرصه عمومي هيچ معناي عملي نداشت. البته به اين شرط که بپذيريم رائفي‌پور و رائفي‌پورها از روي سهو و ندانستن چنين قضاوتي درباره حقوق اوليه شهروندان دارند، نه از روي آگاهي.


منبع: iran-newspaper.com


 نظرات شما

نام:
پست الکترونيک:
متن: *
پست بانک
بانک آينده
دهكده آبي پارس
بانک سپه
7
وب دا
atabat
بانک ملی
اخبار محرمانه
تهران سما
بيمه دي

© - inni.ir . All Rights Reserved.