صفحه اصلي : درباره ما : ارتباط با ما : RSS : پيوندها : خبرنامه الکترونیکی  
سه شنبه 28 خرداد 1398 - Tuesday, June 18, 2019
     بورس
ناپديدسازي اجباري يا فرار دختر حاکم دبي؟
يکشنبه 16 ارديبهشت 1397 - 15:57:15
  بزرگنمايي:

ناپديدسازي اجباري يا فرار دختر حاکم دبي؟اقتصاد طلائي - گروه ديده‌بان حقوق بشر از حاکم دوبي خواست درباره محل حضور دخترش که اخيرا محل مناقشه قرار گرفته شفاف سازي کند.
لطيفه مي‌گويد اگر اين ويديو منتشر شد، يا او مرده است يا در شرايط بسيار بدي است گروه ديده‌بان حقوق بشر از حاکم دوبي خواست درباره محل حضور دخترش که اخيرا محل مناقشه قرار گرفته شفاف سازي کند. اين درخواست بعد از آن مطرح شده که يک جاسوس سابق فرانسوي و چند منبع ديگر مدعي شده‌اند که شاهزاده لطيفه بنت محمد آل مکتوم، دختر حاکم دوبي، بزرگ‌ترين شيخ‌نشين امارات متحده عربي از اين کشور در حال فرار بوده اما در سواحل هند دستگير شده است.
اين سازمان در بيانيه‌اي امروز شنبه خاطرنشان کرده که سکوت مقامات دوبي درباره سرنوشت لطيفه بنت محمد آل مکتوم مي‌تواند علامت يک "ناپديدسازي اجباري" تلقي شود.
سارا ليا ويتسون، مدير بخش خاورميانه گروه ديده‌بان حقوق بشر گفت: مقامات امارات متحده عربي بايد فورا مکان حضور لطيفه را فاش و وضعيت او را تاييد کنند و به او اجازه ارتباط با جهان را بدهند.
دوبي تاکنون از اظهار نظر علني درباره سرنوشت لطيفه از زمان گزارشي که خبرگزاري آسوشيتدپرس در ماه آوريل درباره ناپديد شدن او منتشر کرد خودداري کرده است.
روز 11 مارس 2018 ويديويي 40 دقيقه‌اي از دختري با تي‌شرت آبي در کنج اتاقي سفيد با پرده‌اي شيري‌رنگ منتشر شد که مي‌گفت شايد اين آخرين ويديويي باشد که از خودش مي‌گيرد.
اين ويديو - که قبل از ناپديدشدن او ضبط شده - آخرين تصويري است که از شاهزاده لطيفه بنت محمد آل مکتوم، دختر حاکم دوبي، بزرگ‌ترين شيخ‌نشين امارات متحده عربي منتشر شده است.
لطيفه 33 ساله در اين ويديو براي رفع هر گونه شک و شبهه درباره هويتش نام کامل مادر الجزايري و مقام پدرش را اعلام مي‌کند و مي‌گويد دو خواهر ديگر هم به نام لطيفه دارد و او لطيفه وسطي است.
لطيفه مي‌گويد اگر اين ويديو منتشر شد، يا او مرده است يا در شرايط بسيار بدي است.
دختر حاکم دوبي در همين ويديو - به زبان انگليسي - مي‌گويد به زودي قصد دارد کشورش را "به نوعي" ترک کند و از نتيجه اين کار مطمئن نيست، اما 99 درصد فکر مي‌کند که موفق خواهد شد.
او موفق نشد.
سفير دوبي يا شاهزاده در بند؟ شيخ محمد آل مکتوم، نخست‌وزير و نايب رئيس امارات متحده عربي و حاکم دوبي از 12 سال پيش که بر کرسي قدرت نشسته، همواره تلاش کرده تصويري رويايي از دوبي نشان دهد.
دوبي با سرعتي شگفت‌انگيز تغيير مي‌کند. هر روز پروژه‌اي تازه در گوشه‌اي از آن کليد مي‌خورد؛ از برج و آسمان‌خراش هايي که در سايه‌شان شهرک‌هاي غربي‌نشين سبز شده، تا موزه‌ها و حراج‌هاي هنري ميلياردي.
گردشگران براي پارک‌هاي آبي و خريد در مجتمع‌هاي هزارتو به دوبي مي‌روند و سرمايه‌گذاران و تاجران آن را قطب اقتصادي منطقه مي‌دانند.
روي ديگر سکه، اتهامات پرشمار نقض حقوق بشر و لاپوشاني آن در ميان برج‌هاي شيشه‌اي و جزيره‌هاي دست‌ساز است.
اما تينا يکي از دوستان لطيفه به بي‌بي‌سي مي‌گويد که در عالم واقع و بسيار دور از آن چه حاکمان دوبي نمايش مي‌دادند، او سال‌ها در بندي زنداني بود که پدرش براي او ساخته بود.
تينا مي‌گويد لطيفه که مي‌خواست زندگي خودش را داشته باشد و آزاد باشد، در سال 2002 هم تلاش کرد از کشور فرار کند. اما نتوانست و در عوض سه سال و نيم به زندان افتاد.
فرار بزرگ تابستان گذشته لطيفه با يک مامور اطلاعاتي سابق در سازمان اطلاعات خارجي فرانسه تماس گرفت.
الوه ژوبر مدعي است که خود، سال‌ها قبل در پي متهم شدن به اختلاس در دوبي توانسته با تغيير قيافه و در پوشش چادر عربي و با استفاده از انواع و اقسام وسايل و تجهيزات عجيب و غريب از امارات فرار کند.
او به گابريل گيت‌هاوس، خبرنگار بي‌بي‌سي گفت که مدتي قبل از فرار آخر، لطيفه با او تماس گرفته و تقاضاي کمک کرده است.
ژوبر مي‌گويد به او پيشنهاد کرده مانند خودش از "اژدر زيردريايي" براي فرار استفاده کند و گفته بايد براي اين کار او را آموزش بدهد. جاسوس سابق فرانسوي مي‌گويد لطيفه تجهيزات لازم را هم براي اين کار خريده ولي در نهايت از عملي کردن اين نقشه صرف نظر کرده است.
در عوض لطيفه بنت محمد تصميم مي‌گيرد همراه با دوستش تينا ياوهيانن، مربي فنلاندي ورزش‌هاي رزمي، با ماشين از مرز عبور کند و وارد خاک عمان شود. تينا مي‌گويد در آنجا سوار قايقي کوچک که منتظرشان بوده مي‌شوند تا آنها را به "نوسترامو" برساند؛ يک کشتي تفريحي که در آب‌هاي بين‌المللي در درياي عمان در انتظارشان بود.
در کشتي نوسترامو، الوه ژوبر، جاسوس سابق فرانسوي از آنها استقبال کرده و آن طور که او مي‌گويد کشتي راه هند را در پيش گرفته است.
هم‌زمان پليس بين‌الملل، اينترپل، به درخواست امارات متحده عربي در ارتباط با اين ماجرا يک حکم بازداشت صادر مي‌کند. اما در اين حکم حرفي از فرار شاهزاده از شيخ‌نشين نيست، بلکه گفته شده که او علي‌رغم ميل باطني ربوده شده و پليس در تعقيب ربايندگان است.
از اين جا به بعد، داستان زواياي مختلفي پيدا مي‌کند و روايت‌ها به طور قطع قابل تاييد نيست.
سيستم رديابي کشتي نوسترامو در طول سفر به سوي هند احتمالا براي گريز از تعقيب، خاموش بوده است.
اما اطلاعات مربوط به ارتباطات ماهواره‌اي کشتي تاييد مي‌کند که نوسترامو به سمت جنوب شرق و آب‌هاي هند در حرکت بوده است. اما وقتي کشتي به سواحل گوا نزديک مي‌شود تمام ارتباطات آن قطع مي‌شود.
الوه ژوبر گفت همين طور که کشتي به مسيرش ادامه مي‌داد، او متوجه شد که طي چند روز چند قايق و کشتي ديگر در حال تعقيب آنها بوده‌اند.
کماندوها کجايي بودند؟ عصر روز يکشنبه 4 مارس 2018 الوه ژوبر روي عرشه نوسترامو بود و لطيفه و دوستش در کابينشان در داخل کشتي، که ناگهان سر و صداها شروع مي‌شود.
الوه ژوبر مي‌گويد مشغول هدايت کشتي بوده که مي‌بيند قايقي به نوسترامو نزديک مي‌شود و کماندوهاي سوار بر آن تفنگ‌هايشان را به سوي او نشانه مي‌گيرند.
تينا به ياد مي‌آورد که از درون کابين صداي تيراندازي روي عرشه را مي‌شوند که بعدا مي‌فهمد "نارنجک صوتي بوده است."
او مي‌گويد: من و لطيفه خودمان را در دستشويي پنهان کرديم و يکديگر را بغل کرديم. به گفته تينا، لطيفه فکر مي‌کرد که دنبال او آمده‌اند. "از دستشويي خارج شديم و ديديم که تمام اتاق را دود گرفته است. بالاي پله‌ها مرا خواباندند و دست‌هايم را از پشت بستند."
ژوبر مي‌گويد در آن گير و دار لطيفه را نديده، فقط صدايش را شنيده که مقاومت مي‌کرده و جيغ مي‌‍کشيده است. "او نمي‌خواست برود و فرياد مي‌زد که ولم کنيد، ترجيح مي‌دهم همين جا بميرم تا اين که به امارات برگردم... چند دقيقه بعد خبري از آنها نبود و همه رفته بودند."
نکته جالب در اين بگير و ببند اين بوده که به گفته هر دو شاهد، مکالمات کماندوها به زبان انگليسي بوده نه عربي. آنها مي‌گويند اولين کماندوهايي که وارد کشتي شدند، اماراتي نبودند، بلکه هندي بودند.
ژوبر مي‌گويد اول مطمئن نبوده که آنها هندي هستند چون انگليسي حرف مي‌زدند، اما بعدا با ديدن نوشته‌هاي روي قايقشان فهميده که هندي بودند. "يکي از آنها به لطيفه گفت `بيا لطيفه بايد برگردي خانه ` و لطيفه در پاسخ گفت `نمي‌خواهم برگردم، مي‌خواهم پناهندگي سياسي بگيرم `."
دولت هند به سوال بي‌بي‌سي درباره احتمال دخالتش در اين ماجرا پاسخ نداده است. اواخر آوريل روزنامه بيزينس استاندارد هند در گزارشي مدعي دخالت دولت هند و حتي شخص نارندرا مودي، نخست وزير، در ماجراي حمله به کشتي نوسترامو شد. اين گزارش‌ها تاييد نشده است.
فصل تازه سکوت بعد از حمله به کشتي، نوسترامو راهي دوبي مي‌شود؛ بدون لطيفه با الوه ژوبر و تينا، و در کنترل نيروهاي اماراتي. آنها مي‌گويند وقتي به امارات رسيده‌اند به آنها چشم‌بند و دست‌بند زده‌اند و بازجويي‌شان کرده‌اند.
به گفته تينا در دوبي او را به اعدام و حبس ابد تهديد کرده‌اند. "به من گفتند که از پشت به حاکم دوبي خنجر زده‌اي، نبايد به کسي که مي‌خواسته فرار کند کمک مي‌کردي... من حرفشان را باور کردم."
الوه و تينا مي‌گويند بعد از بيش از يک هفته بازجويي، آزاد شده‌اند.
بعد از اين ماجرا، گروهي به نام "اسير در دوبي" پيگير پرونده مفقود شدن شاهزاده مي‌شوند. اين گروه خود جنجال‌برانگيز بوده و دو نفر از اعضايش قبلا در دادگاه‌هاي امارات محکوم شده بودند که البته حکمشان را قبول ندارند.
در نشستي خبري در لندن خبرنگاران از اعضاي اين گروه درباره اتهامي پرسيدند که در واقع از سوي اماراتي‌ها مطرح شده است: وابستگي اين گروه به قطر.
آنها که اين اتهام را مي‌زنند مي‌گويند اين ماجرا و "خبرهاي جعلي" که درباره آن منتشر شده، کار قطري‌هاست که مدتي است دستشان از رابطه با کشورهاي ديگر حوزه خليج فارس قطع شده است.
گروه "گرفتار در دوبي" هرگونه حمايت قطر يا هر کشور ديگري را از اين گروه تکذيب کرده است.
دولت امارات در پاسخ به بي‌بي‌سي گفته است که به دلايل حقوقي قادر به اظهار نظر درباره جزييات اتهامات مطرح‌شده عليه خود در اين پرونده نيست، اما مدعي است "آنهايي که اين اتهامات را مطرح مي‌کنند خود سابقه فعاليت‌هاي مجرمانه دارند."
خبرگزاري فرانسه از يکي ديگر از مقام‌هاي امارات نقل کرده که لطيفه به جمع خانواده‌اش برگشته و کل اين ماجرا کمپين قطري‌ها براي بدنام کردن محمد آل مکتوم، حاکم دوبي بوده است.
لطيفه در ويديويي که بعد از ناپديد شدنش منتشر شده، مي‌گويد انتظار دارد فرارش "فصلي تازه" در زندگي او باز کند و او بالاخره صداي خودش را پيدا کند تا ديگر مجبور نباشد سکوت کند.
اما فعلا صدايي از او شنيده نمي‌شود و معلوم نيست فصل تازه زندگي‌اش را کجا آغاز کرده است.


منبع: khabaronline.ir


 نظرات شما

نام:
پست الکترونيک:
متن: *
پست بانک
بانک آينده
دهكده آبي پارس
بانک سپه
7
وب دا
atabat
بانک ملی
اخبار محرمانه
تهران سما
بيمه دي

© - inni.ir . All Rights Reserved.