صفحه اصلي : درباره ما : ارتباط با ما : RSS : پيوندها : خبرنامه الکترونیکی  
سه شنبه 28 خرداد 1398 - Tuesday, June 18, 2019
    بانک
قول بانک مرکزي براي جبران سود 20 درصدي اوراق
بانک‌ها منتظرند
جمعه 14 ارديبهشت 1397 - 11:51:06
  بزرگنمايي:

بانک‌ها منتظرنداقتصاد طلائي - اقتصاد طلائي با وجود گذشت حدود دو ماه از وعده بانک مرکزي براي جبران زيان بانک‌ها در انتشار اوراق گواهي سپرده 20درصد، مديران بانکي مي‌گويند تاکنون در اين باره اقدامي نشده است .
به گزارش پايگاه خبري نقدينه، انتشار اوراق گواهي سپرده در بهمن ماه سال قبل و به مدت دو هفته با هدف جذب نقدينگي به سمت شبکه بانکي و ايجاد تعادل در بازار ارز در بانک‌ها صورت گرفت. بانک مرکزي طي اقدامي نرخ سود اوراق گواهي سپرده را با پنج درصد بالاتر از سود سپرده موجود در شبکه بانکي (15) حدود 20درصد تعيين کرد. در دو هفته‌اي که اوراق منتشر شد، نزديک به 240هزار ميليارد تومان در بانک‌ها فروش رفت و به اذعان مديران بانک مرکزي عمده اين فروش به تبديل وضعيت حساب‌هاي 15درصد و يا حساب‌هايي که به پايان سررسيد نزديک بودند، برمي‌گردد و کمتر موجب جذب سپرده جديد که هدف اصلي انتشار اوراق بود، منتهي شد .
به هر صورت انتشار 240هزار ميلياردي اوراق که اختلاف پنج درصدي با سود بانکي داشت، با سررسيد يک ساله موجب مي‌شود که بانک‌ها 12هزار ميليارد تومان بالاتر از سودي که به سپرده 15درصد پرداخت مي‌کرده‌اند، بپردازند. در اين حالت اين زيان منبع تعريف شده‌اي ندارد چرا که در حالت عادي سود سپرده از سود تسهيلات که بانک‌ها پرداخت مي‌کنند، تامين مي‌شود، بنابراين با توجه به اينکه در حال حاضر سود تسهيلات 18درصد و سود اين اوراق 20درصد است، در اتفاقي عجيب سود سپرده بالاتر از ت تسهيلات قرار گرفته که موجب زيان بانک‌ها مي‌شود .
اما در زمان انتشار اوراق بود که سيف-رئيس کل بانک مرکزي- اعلام کرد اگر بانک‌ها در جريان اجراي اين طرح دچار زيان شوند، بانک مرکزي آن را جبران خواهد کرد. بعد از اين موضوع حيدري-معاون نظارت بانک مرکزي- گفته بود که اين بانک در حال بررسي جريان انتشار اوراق بوده و بانک‌ها را به طور جداگانه بررسي مي‌کند و در مورد نحوه جبران زيان تصميم گيري خواهد کرد .
با اينکه در مدت اخير بانک‌ها طي نامه‌اي به بانک مرکزي درخواست جبران سود و ارائه راهکار داشته‌اند، آخرين اخبار دريافتي از مديران ارشد بانکي از اين حکايت دارد که تاکنون بانک مرکزي در اين رابطه اقدامي انجام نداده و وضعيت مشخص نيست. بانکي‌ها از بانک مرکزي مي‌خواهند که هر چه سريع‌تر براي جبران زيان ناشي از انتشار اوراق 20درصدي همکاري‌هاي لازم را انجام داده و به قول خود عمل کنند .
اين در حالي است که در مجموع با وجود هزينه‌اي که به دنبال انتشار اورق ايجاد شده کلا براي همه بانکها با زيان همراه نيست چراکه ممکن است بانک مرکز بنابر اشاره اي که در اين مورد داشته با بدهي آنها به بانک مرکزي تهاتر کند در اين حالت سود کمتري نسبت به جريمه براشت از بانک مرکزي پرداخت خواهند کرد. جريان از اين قرار است که برخي بانک‌ها بيش از آنکه جمع‌آوري سپرده و يا نقدينگي داشته باشند، مصارف دارند که در اين حالت براي جبران کسري دست به اضافه برداشت از بانک مرکزي مي‌زنند .
به گزارش ايسنا، در اين شرايط بدهي آنها با جريمه 34درصدي مواجه مي‌شود و تا زماني که تسويه نکنند، بايد اين نرخ بالا را بپردازند اما در زمان انتشار اوراق گواهي سپرده 20درصد آنها توانستند منابعي را در اين حالت جذب کنند که موجب شد در مرحله اول به سمت برداشت از بانک مرکزي حرکت نکرده و در سوي ديگر بخشي از بدهي آنها تسويه شود. در اين حالت اوراق 20درصد با اينکه نرخي بالاتر از سود تسهيلات 18درصد دارد، اما در هر حال از جريمه 34درصد براي آنها بهتر بوده و اختلاف حداقل 14درصدي دارند .
-->


 نظرات شما

نام:
پست الکترونيک:
متن: *
پست بانک
بانک آينده
دهكده آبي پارس
بانک سپه
7
وب دا
atabat
بانک ملی
اخبار محرمانه
تهران سما
بيمه دي

© - inni.ir . All Rights Reserved.