صفحه اصلي : درباره ما : ارتباط با ما : RSS : پيوندها : خبرنامه الکترونیکی  
سه شنبه 28 خرداد 1398 - Tuesday, June 18, 2019
    بانک
سقف نقل و انتقال وجوه در شعب بانکي محدود مي‌شود
جمعه 14 ارديبهشت 1397 - 11:51:05
  بزرگنمايي:

سقف نقل و انتقال وجوه در شعب بانکي محدود مي‌شوداقتصاد طلائي - اقتصاد طلائي بانک مرکزي طي بخشنامه‌اي به شبکه بانکي مواردي را در راستاي جلوگيري از تخلفات احتمالي ابلاغ کرد که بر اين اساس بايد براي هر يک از شعب بر اساس درجه شعب، سقف‌هايي براي نقل و انتقال وجوه در نظر گرفته شود .
به گزارش پايگاه خبري نقدينه، بانک مرکزي طي بخشنامه‌اي به مديران عامل بانک‌هاي دولتي، غيردولتي، شرکت دولتي پست بانک، موسسات اعتباري غيربانکي و بانک مشترک ايران - ونزوئلا مواردي را براي جلوگيري از سوءاستفاده و تخلفات احتمالي کارکنان بانک‌ها و موسسات اعتباري ابلاغ کرد .
در بخشنامه بانک مرکزي آمده است: همانگونه که مستحضريد امروزه افزايش پيچيدگي، اندازه و تنوع کسب و کار بانکي منجر به دشوار شدن مديريت اثربخش مؤسسات اعتباري شده است .
در اين ميان حصول اطمينان از تحقق اهداف مؤسسات اعتباري از طريق ايجاد محيط کنترلي اثربخش در مؤسسات اعتباري از اهميت بالايي برخوردار بوده و مراجع نظارت بانکي را بر آن داشته است تا از طريق الزام مؤسسات اعتباري به ايجاد نظام کنترل‌هاي داخلي مناسب، از اثربخشي و کارايي عمليات، اتکاپذيري گزارشات مالي و رعايت قوانين و مقررات اطمينان حاصل کنند .
پرواضح است که يکي از مهم‌ترين ريسک‌هاي عملياتي که مؤسسات اعتباري موظف به مديريت و کنترل آن هستند، ريسک تقلب و کلاهبرداري در مؤسسات اعتباري بوده و لذا ضروري است تا تدابيري به منظور جلوگيري از سوءاستفاده و تخلفات احتمالي کارکنان مؤسسات اعتباري اتخاذ شود. بر اين اساس، لازم است سازوکارهاي کنترل داخلي صحيح به گونه‌اي تعبيه و اجرا شود تا با رويکردي پيشگيرانه و کنترل‌هاي خودکار، به کاهش ريسک تقلب کمک کند .
با عنايت به برخي گزارشات واصله در خصوص سوءاستفاده برخي از کارمندان بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي بالاخص در سطح شعب در زمينه برداشت و نقل و انتقال غيرمجاز وجوه به حساب خود و يا اشخاص ثالث، ضروري است دستور فرمايند تا به قيد فوريت تدابيري در زمينه اعمال کنترل‌هاي داخلي به منظور جلوگيري از وقوع چنين تخلفاني اتخاذ شود. در اين خصوص لازم است، حداقل اقدامات کنترلي ذيل توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي صورت پذيرد .
در اسرع وقت ضوابط کنترلي و احتياطي دقيقي در خصوص سطح دسترسي کارکنان براي نقل و انتقال وجوه در سطح شعب تدوين شده و ضمن تعيين محدوده‌هايي براي ميزان مبلغ نقل و انتقال، در قالب سطوح جزيي، متوسط و عمده، نسبت به رصد و کنترل نقل و انتقالات بالاخص در سطوح عمده اقدام شود و بدون اخذ تأييديه‌هاي ضروري و کنترل‌هاي چندگانه توسط سرپرستي‌ها و واحدهاي ستادي نقل و انتقالات در مبالغ عمده و حتي المقدور متوسط، امکان پذير نباشد .
ضمن نظارت و کنترل فعاليت‌هاي کاربران در سيستم‌هاي رايانه‌اي، نسبت به تعيين دقيق اختيارات و سطوح مجاز دسترسي هر يک از کاربران به سيستم‌هاي رايانه‌اي و نرم افزارهاي مالي و بانکي، اقدام مقتضي صورت گرفته و از ثبت خودکار تمامي اقدامات و دستورات صادره توسط کاربران در سيسـتم‌هاي نرم افزاري مورد استفاده آن بانک يا مؤسسه اعتباري غيربانکي با توجه به اختيارات و مسـئوليت‌هاي هـر يک از کاربران در ساعات اداري اطمينان حاصل شود .
تدابير لازم به منظور حصول اطمينان از خاموش بودن سيستم‌ها در ساعات غيراداري و غيـر فعال شـدن تمامي دسترسي‌هاي کاربران در ساعات غيراداري، اتخاذ شود .
به گزارش ايلنا، براي هر يک از شعب بر اساس درجه شعب، سقف‌هايي براي نقل و انتقال وجوه در نظر گرفته شود .
برنامه دقيق و مستندي براي جابجايي کليه کارکنان بالاخص در سطح شعب تدوين شده و بدون هـيچ قيد و شرطي اجرا شود .
درخصوص پذيرش گواهي‌هاي کسر از حقوق صادره توسط دستگاه‌هاي اجرايي و ساير اشخاص حقـوقي براي تسهيلات‌گيرندگان يا ضامنين به عنوان تضمين، پيش از اعطاي تسهيلات نسبت به احـراز اصالت گواهي‌هاي مذکور اقدام مقتضي انجام شود .
با عنايت به مراتب فوق، خواهشمند است دستور فرمايند مراتب به قيد تسريع به تمامي واحدهاي آن بانک/مؤسسه اعتباري غيربانکي ابلاغ شده و بر حسن اجراي آن نظارت به عمل آيد .
-->


 نظرات شما

نام:
پست الکترونيک:
متن: *
پست بانک
بانک آينده
دهكده آبي پارس
بانک سپه
7
وب دا
atabat
بانک ملی
اخبار محرمانه
تهران سما
بيمه دي

© - inni.ir . All Rights Reserved.