صفحه اصلي : درباره ما : ارتباط با ما : RSS : پيوندها : خبرنامه الکترونیکی  
سه شنبه 28 خرداد 1398 - Tuesday, June 18, 2019
    فست فود بيست تيک
اظهارات دکتر امير محبيان درباره انتقادات اخير آيت الله مصباح از حسن روحاني:
نيازمند انصاف هستيم / اتهامي که موضع اصولگرايان نيست / نحوه طرح انتقادات از دولت
دوشنبه 28 بهمن 1392 - 9:18:41 PM
  بزرگنمايي:

نيازمند انصاف هستيم / اتهامي که موضع اصولگرايان نيست / نحوه طرح انتقادات از دولتخبرايران- امير محبيان معتقد است : جبهه پايداري مي‌کوشد سرسلسله مخالفان دولت روحاني باشد اما بدنه مهمي ‌از اصولگرايان هم‌نظر با پايداري نيستند.

دکتر‌امير محبيان، مديرعامل خبرگزاري آريا و موسس حزب‌نوانديشان مي گويد: اتهام دروغگويي به رئيس‌جمهور موضع اصولگرايان نيست. اتهام به رئيس‌جمهور شرعا و قانونا درست نيست. اشاره او به سخنان اخير آيت الله مصباح يزدي است. او البته ادامه داده است : آيت‌الله مصباح چهره‌اي مذهبي و روحاني هستند. ايشان اگر انتقادي را هم به دولت روحاني داشته باشند بايد در چارچوب موازين شرعي ابراز کنند.

 آقاي محبيان! از نظر شما نحوه طرح انتقادات از دولت بايد چگونه باشد؟

اساسا قواعد ديني انتقاد متکي به طرف مقابل نيست، بي‌انصافي براي همه مذموم است، حال طرف مورد انتقاد دولت باشد يا يک فرد. در هر حالتي بايد منصف بود و براي ارتقاي طرف مقابل نکات انتقادي را مطرح کرد. نيت پشت انتقاد اهميت دارد، انتقاد بايد با نيت اصلاح و با در نظر گرفتن اختيار و آزادي طرف مقابل باشد.

 آيا انتقاداتي که امروز در حوزه سياسي و سياست خارجي مخصوصا موضوع هسته‌اي به دولت وارد مي‌شود، منطقي و مستدل است يا آنکه با اهداف و غرايضي سياسي طرح و پيگيري مي‌شود؟

انتقاد در حوزه‌هاي مختلف اشکالي ندارد، ما هم نمي‌توانيم پيشداوري کرده و حق انتقاد را از افراد بگيريم. اما قضاوت در مورد سياسي‌بودن يا مغرضانه‌بودن اين انتقادات اهميت درجه اولي ندارد، آنچه مهم است مستدل‌بودن انتقادات است.

  به نظر من بخشي از اين انتقادات درست است ولي بايد شرايط را هم در نظر گرفت. مذاکرات و نوشتن توافقنامه اقدامي يکسويه نيست. طبيعي است که در تفاهم بين دو کشور يا دو جريان متخاصم هيچ‌کدام نمي‌توانند مدعي شوند نتيجه صددرصد مطابق ميل‌شان است.

 رئيس‌جمهور اعلام کرده که منتقدان به نحوه مذاکرات هسته‌اي از جايگاه خاصي حمايت مي‌شوند، آيا واقعا چنين است؟

به هر حال اينها تصورات ذهني رئيس‌جمهور است، نمي‌دانم چقدر درست يا نادرست است ولي فکر مي‌کنم رئيس‌جمهور نبايد تصورات خود را بر زبان بياورد، زيرا باتوجه به جايگاهش اين تصورات قطعي تصور شده و منشأ اثر خواهد بود.

 نحوه رفتار دولت روحاني در قبال اين انتقادات چگونه بوده است؟ اينکه رئيس‌جمهور منتقدان دستگاه ديپلماسي را کم‌سواد خوانده نشأت‌گرفته از چيست؟

رئيس‌جمهور آن هم رئيس‌جمهوري که گفتمان اعتدال و تدبير را پيگيري مي‌کند بايد مظهر صبر و تحمل باشد. عصباني‌شدن و کم‌تحملي رئيس‌جمهور ولو محق باشد، صحيح نيست. البته رئيس‌جمهور کوشيد بعد با نوعي عذر‌‌خواهي آن را جبران کند.

 آيت‌الله مصباح‌يزدي با يادآوري صحبت‌هاي رئيس‌جمهور درباره لزوم شنيدن حرف منتقدان، در واکنش به کم‌سواد خواندن منتقدان از سوي روحاني اعلام کرده که او نقدپذير نيست، به نظر شما چرا آقاي مصباح اين حرف را مطرح کرد؟

اين قضاوت آيت‌الله مصباح اگر واقعا گفته باشند، مستلزم اتهامي ‌سنگين به رئيس‌جمهور است. من نمي‌دانم ايشان در چه شرايطي چنين گفته‌اند ولي قضاوت در مورد ديگران سخت است.

 اين حرف  موضع همه اصولگرايان است؟

اتهام دروغگويي به رئيس‌جمهور موضع اصولگرايان نيست. اتهام به رئيس‌جمهور شرعا و قانونا درست نيست، مگر آنکه مستنداتي قدرتمند وجود دارد، من نشنيده‌ام که اصولگرايان چنين برداشت يا اطلاعاتي مبتني بر کذاب بودن ايشان مطرح کرده باشند. گمان دارم بهتر است که خبر مربوط به آيت‌الله مصباح را هم احتمال دهيم ايشان يا چنين نگفته‌اند يا منظور ديگري داشته‌اند.

 آيا آقاي مصباح مي‌خواهد قطب اصلي مخالفت با روحاني و دولت يازدهم باشد؟

طبعا آيت‌الله مصباح چهره‌اي مذهبي و روحاني هستند. ايشان اگر انتقادي را هم به دولت روحاني داشته باشند بايد در چارچوب موازين شرعي ابراز کنند. ايشان يک سياستمدار ماکياوليستي سکولار نيستند که براي پيشبرد نظرات خود هر روشي را مجاز بدانند. طبيعي است که آنچه براي يک چهره مذهبي در سطح آيت‌الله مصباح اولويت دارد، انجام تکليف و اظهارنظر براساس حجت شرعي است. من‌ ترجيح مي‌دهم تا برايم اثبات نشده تصوير غير‌شرعي از يک عالم روحاني به ذهن راه ندهم.

 اصرار امروز پايداري براي مرزبندي اصولگرايان با دولت نشأت‌گرفته از چيست؟

جبهه پايداري مي‌کوشد سرسلسله مخالفان دولت روحاني باشد اما  بدنه مهمي ‌از اصولگرايان هم‌نظر با پايداري نيستند. اصولگرايان بر‌اساس اولويت‌شان مي‌کوشند به حق اولويت دهند نه به مخالفتشان! اگر دولت روحاني از مسير حق خارج شد نبايد هيچ عاملي اصولگرايان را به حمايت از آن وادارد و اگر دليلي براي انحراف نبود نبايد به هر قيمتي در برابر آن سنگ‌اندازي کنند. منش رهبري که مبتني‌بر انصاف در قبال دولت‌هاست بايد الگوي اصولگرايان باشد.

 اعضاي پايداري امروز از موضوعاتي در دولت روحاني انتقاد مي‌کنند که يا مشابه آن موضوعات در دولت احمدي‌نژاد اتفاق افتاد يا آنکه ريشه و بستر قضايا را بايد در دولت نهم و دهم جست‌وجو کرد اما آنها در آن ايام ساکت بودند، آيا اين دوگانه برخورد کردن با موضوعات نيست؟

سکوت در برابر باطل يا کار غلط ولو از سوي دوستان‌مان باشد يا مخالفت با کار درست چون از سوي رقيب‌مان است، منش اصولگرايي نيست. کار غلط، غلط است ولو از سوي هم‌جناحي ما باشد و کار درست، درست است ولو از سوي رقيب‌مان باشد. اگر پايداري‌ها خلاف اين کار کنند، حتما کار نادرستي انجام داده است.

 نمايندگان عضو جبهه پايداري يا نزديک به اين سليقه سياسي در مجلس از رئيس صدا‌و‌سيما خواستند که درباره نقد مذاکرات هسته‌اي زماني را براي آنها در نظر بگيرد، آيا آنها در محدوديت ‌تريبون براي طرح ديدگاه‌هاي خود به سر مي‌برند يا آنکه قصد سياسي دارند؟

مسائل مربوط به مذاکرات به‌دليل اهميت آن تحت نظارت شوراي امنيت پيگيري مي‌شود.اگر در چارچوب سياست‌ها بگنجد اشکالي ندارد که مناظراتي در اين مورد صورت گيرد ولي تصور مي‌کنم به‌دليل لزوم وحدت ملي فعلا طرح مسائل اختلافي در سطح افکار عمومي مصلحت نباشد.

 رهبر معظم انقلاب در ديدار با کادر نيروي هوايي بر طرح نقد ‌منصفانه و فرصت‌دادن به دولت جهت اجراي برنامه‌هايش تاکيد داشتند. رويکرد منتقدان دلسوز بايد چگونه باشد که از يک طرف ديدگاه‌هاي خود را بيان کنند و از طرف ديگر با منتقدان افراطي مرزبندي داشته باشند؟

موضع رهبري موضع مبتني بر انصاف است. در نقد نبايد بد‌جنسي و بد‌اخلاقي کرد. مردم سريعا متوجه بدجنسي‌ها مي‌شوند. هيچ سياستي بهتر از صداقت نيست. سياست صادقانه و انتقاد صادقانه طبعا با افراط و ‌بي‌انصافي فاصله روشني دارد.  نظرات شما

نام:
پست الکترونيک:
متن: *
پست بانک
بانک آينده
دهكده آبي پارس
بانک سپه
7
وب دا
atabat
بانک ملی
اخبار محرمانه
تهران سما
بيمه دي

© - inni.ir . All Rights Reserved.