صفحه اصلي : درباره ما : ارتباط با ما : RSS : پيوندها : خبرنامه الکترونیکی  
سه شنبه 28 خرداد 1398 - Tuesday, June 18, 2019
    فست فود بيست تيک
اکبر ترکان خبر داد:
پرده برداري از فساد ده‌ها هزار ميلياردي ؛ به زودي
شنبه 26 بهمن 1392 - 11:44:45 PM
  بزرگنمايي:

پرده برداري از فساد ده‌ها هزار ميلياردي ؛ به زوديخبرايران-تا زماني که تکليف يک‌سري ابهام‌هاي باقي مانده روشن نشود،وحدت ملي به معناي واقعي خودش تحقق پيدا نمي‌کند.
وقتي با وجود همه مشکلاتي که شايد سازمان مديريت و برنامه‌ريزي داشته باشد آن را تعطيل مي‌کنند نبايد انتظار داشته باشيم تمام کارها در طبق برنامه‌ريزي پيش برود.
به گزارش خبرايران،روزنامه آرمان گفتگويي با اکبر ترکان انجام داده که در زير مي آيد:
 
رئيس‌جمهور در سخنراني روز 22 بهمن سخن از فساد 9 هزار ميلياردي به ميان آورد و اينكه عاملان آن كجا هستند. شما كه مشاور ارشد ايشان هستيد مي‌دانيد که چرا آقاي رئيس‌جمهور اين بحث را مطرح كرد و به نظر شما اين پرونده فساد 9 هزار ميلياردي در چه مرحله‌اي است ؟
بحث اختلاس 3هزار ميلياردي يا 9 هزار ميلياردي كه رئيس‌جمهور محترم بدان اشاره داشتند واقعيت تلخي است. فساد اداري و ساختاري جزئي از بدنه دولت‌ها شده است. بايد علت آن را در استفاده از نيروهاي غيراصولي جست. اينكه رئيس‌جمهور مي‌گويد برويد بپرسيد عامل فساد 9 هزار ميلياردي الان كجاست يا اينكه اين فساد از كجا و از سوي چه كساني آغاز شده است، براي اين منظور است كه مردم با عاملان فساد و عوامل به وجود آورنده فساد آشنا شوند و براي سامان دادن امور كشور راجع به آن تحقيق و تفحص كنند. بايد اعتراف كنم برخي که ناخواسته با اعمال مديريت غيرکارشناسي در پديد آمدن شرايط کنوني تاثير داشتند اكنون سكوت كرده‌اند. آنها مي‌گويند امثال بابك زنجاني و مه‌آفريد خسروي پرورش يافته دوران قبل از آنها هستند در حالي كه به عقيده همه افراد آشنا به امور جاري كشور، در اثر برخي عملکردها در چند سال اخير بستر اينگونه تخلفات فراهم شده است. همانطور كه قبلا گفتم براي سامان دادن امور كشور نظم و تقوا هر دو لازم است. نظم بدون تقوا و تقواي بدون نظم، ناقص است. بهترين و معتقدترين آدم‌ها هم در معرض تهديد هستند و ممكن است كه ماديات آنها را فريب دهد ما آدم‌هايي را ديده‌ايم كه به‌رغم مراعاتي که در امور داشته‌اند در برخي برهه‌هاي زماني، برخوردي انجام دادند كه شايسته آنها نبود و كسي از آنها انتظار نداشت. در گذشته آن چيزي كه باعث فساد اداري و بي‌نظمي در ساختار اقتصادي كشور شد، کم‌‌توجهي به شايسته‌سالاري و تخصص بود. آن چه به كشور لطمه زد نبود انضباط مالي و به حاشيه رفتن سيستم نظارتي قوي بر دستگاه‌هاي اجرايي بود.
يعني معتقديد اگر نظارت قوي بود فساد اداري و اقتصادي اتفاق نمي‌افتاد؟
بله، وقتي با وجود همه مشکلاتي که شايد سازمان مديريت و برنامه‌ريزي داشته باشد آن را تعطيل مي‌کنند مشخص است که نبايد انتظار داشته باشيم تمام کارها به ويژه در حوزه برنامه و بودجه با مديريت و برنامه‌ريزي پيش برود. هدف اين نبود كه با تعطيل كردن سازمان برنامه و بودجه، برخي با فراغ‌بال بتوانند مانع از هدفمند شدن مصرف منابع مالي در كشور شوند. اما مي‌توانم به همه با سند و مدرك بگويم كه انحلال سازمان برنامه و بودجه زمينه را براي برخي سودجويان فراهم کرد. نقطه آغاز فساد گسترده مالي -كه بخشي از آن تحت عنوان 3هزار ميلياردي و 9هزار ميلياردي نام مي‌برند- نبود نظام حساب و كتاب بود. حذف برنامه توسعه كشور و اينكه گفتند برنامه چهارم توسعه را خمير كنند، يكي ديگر از جلوه‌هاي بي‌انضباطي مالي بوده است. در اين درهم‌ريختگي و بي‌انضباطي است كه همه اتفاقات رخ مي‌دهد. اتفاقاتي که سرآغازي شد براي بروز فسادهاي اقتصادي. بايد بدانيد فساد مالي كشور در اين هشت سال آن طور كه ما اطلاع داريم، بيش از اين دو پرونده است بنابراين فساد مالي ريشه‌هايي داشته كه بايد در تصميمات مديران جست‌وجو كرد. عبور از برنامه چهارم توسعه يا به اصطلاح خودشان خمير كردن اين برنامه و در سوي ديگر تعطيل كردن سازمان برنامه و بودجه و استفاده از فرصت تحريم‌ها زمينه‌اي شد که برخي با برنامه‌ريزي و حركتي كاملا دقيق و حساب شده از آن سوءاستفاده کنند. منظور رئيس‌جمهور اين بود كه امثال بابك زنجاني از كجا سر در آورده‌اند و بپرسيد كه الان متخلفان پرونده 9هزار ميلياردي و پرونده‌هاي ديگر در كجا هستند.
بايد شما اسناد و مداركي را ديده باشيد كه نشان مي‌دهد فساد‌هاي مالي اخير برنامه‌ريزي شده بوده است. آيا واقعا چنين اسناد و مداركي وجود دارد و اگر وجود دارد چرا در اختيار عموم قرار نمي‌گيرد؟
تمام شواهد و مدارك اين را نشان مي‌دهد كه برخي اقدامات در دولت‌هاي گذشته به طور مستقيم يا غيرمستقيم بر اين روند تاثيرگذار بوده است اما بايد از شما بپرسم كه دقيقا چه چيزي را مي‌خواهيد بدانيد؟
منظورم واضح است؛ آيا قائل به ارتباط ميان مديران سابق با پرونده‌هاي اقتصادي هستيد که اينگونه سخن مي‌گوييد؟
بخشي از بي‌انضباطي مالي، عمدي بوده که بايد مراجع مرتبط آن را بررسي و در وقت مقتضي براساس صلاحديد به مردم اعلام کنند اما نمي‌دانم اين اقدامات از روي بي‌اطلاعي و كم‌اطلاعي بوده يا ... .
چرا به صراحت مي‌گوييد عمدي در کار بوده است؟
مجموع تخلفاتي که در 8سال گذشته ديوان محاسبات از دولت گزارش كرده ده‌ها ميليارد دلار است؛ يعني اين روند با تغيير دولت‌ها از بين نرفته و هنوز افرادي كه در جريان تخلفات حضور داشتند شايد در بدنه دولت كنوني حضور دارند. طبق شواهد ويژه‌خواري در برخي رده‌ها ريشه دوانده است و معتقدم با آمدن و رفتن يك دولت نمي‌توان اميد داشت كه اين زنجيره کاملا قطع ‌شود.
آيا افزايش تحريم‌ها را در جهت گسترش ويژه‌خواري موثر مي‌بينيد؟
اينكه شرايط به سمتي پيش برود كه در نهايت منجر به بي‌انضباطي مالي و ايجاد فضاي رانت براي برخي افراد شود، نمي‌تواند کاملا اتفاقي باشد. اين کاسبان تحريم فضا را عادي جلوه مي‌دادند و اكنون هم درصدد بر‌مي‌آيند اين مساله را انكار كنند در حالي كه گزارش آقاي جهانگيري، معاون اول محترم رياست جمهوري خود گوياي همه چيز است. من يك سوال از شما بپرسم اگر وضعيت اقتصادي عادي بود آيا واقعا پيش‌بيني اين را مي‌كرديد كه 3هزار يا 9هزار ميليارد در كشور فساد مالي رخ دهد؟ آيا واقعا پيش‌بيني مي‌كرديد كه امروز ما در دولت ببينيم فراتر از 9هزار ميليارد و فراتر از بابك زنجاني‌ها افرادي هم به وجود مي‌آيند. اگر شرايط به سمت عادي شدن پيش رود، آيا امكان دارد كه چنين اتفاقي رخ دهد؟ اگر اينها را به هم پيوند دهيم، نمي‌توانيم ادعا كنيم كه همه اين روند اتفاقي و تصادفي بوده است. وقتي بحث از پرونده‌هاي فساد ده‌ها هزار ميلياردي مي‌شود اگر كسي ساده‌لوح باشد، مي‌گويد كه اين فسادها سازماندهي شده نيست؛ اتفاقي و گذراست. وقتي دولت دست روي يك فرد خاص يا جريان خاصي مي‌گذارد سريعا واكنش نشان مي‌دهند. واقعيتش را بگويم معتقدم من نمي‌توانم تصور کنم که اين حجم تخلف، برنامه‌ريزي شده نباشد.
زماني كه شما مناطق آزاد را تحويل گرفتيد، وضعيت به چه صورت بود؟ منظورم به لحاظ انضباط مالي و ويژه‌خواري است.
برخي افراد و اقداماتشان مناطق آزاد را به كانالي براي سوءاستفاده مالي و رانتخواري تبديل كرده بودند اما بايد دانست كه اين معضل فقط مناطق آزاد را دربرنگرفته بود. بي‌انضباطي مالي خيلي جاها وجود داشت. اگر بخواهم در مورد مناطق آزاد صرفا صحبت كنم يك نكته لازم به ذكر است و آن بحث واگذاري‌ها در اين مناطق آزاد بوده است. واگذاري‌ها در اين مناطق بي‌حساب و كتاب انجام شده است. در كل كاري كردند كه نظام امور اجرايي از روال عادي خود خارج شود و اكنون ما در مناطق آزاد با اين امر روبرو هستيم. نمي‌توانيم بسياري از خطاها را رديابي و ارزيابي كنيم چرا كه نظام ارزيابي و سنجش آنطور که بايد باشد، نيست. تا براي بررسي اولين فساد اقدام مي‌كنيد، دومين و سومين فساد را هم مرتكب شده‌اند بطوري كه رسيدگي‌كنندگان كاملا مقهور مي‌شوند.
در اين 6 ماه به تخلفاتي هم در اين مناطق رسيدگي کرده‌ايد؟
ما به اسناد و مدارك فراواني دست پيدا كرده‌ايم اما در مورد انتشار آن، آقاي رئيس‌جمهور ماموريتش را به معاون اول واگذار كرده‌اند. در حوزه ما، فسادهاي گوناگون و بعضا گسترده‌اي رخ داده است. ما طبق دستور دكتر روحاني مشغول جمع‌آوري و ارسال آن به دفتر معاون اول محترم رياست جمهوري هستيم. بخشي از پرونده‌ها در حال حاضر به لحاظ گستردگي هنوز بسته نشده‌اند و نياز به زمان بيشتري دارند. بخش ديگري از پرونده‌ها هم آماده‌اند. طبعا وظيفه پيگيري و اعلام آن بر عهده معاون اول رئيس‌جمهور است. بعضي‌ها به اشتباه تصور مي‌كنند كه پرداختن به اين مسائل سياه‌نمايي است در حالي كه اينگونه نيست. واقعا برخي روندهاي برنامه‌ريزي شده در اين زمينه وجود دارد. اين سياه‌نمايي يا سياه ديدن نيست بلكه براساس واقعيت حرف زدن است؛ كساني كه به‌گونه‌اي ديگر فكر مي‌كنند تحليل ساده‌اي از مسائل دارند و به اصطلاح ساده‌انديش هستند.
چرا برخي هنوز در مورد پرونده بابك زنجاني نمي‌خواهند شفاف صحبت كنند؟
علت اينكه دير برخورد مي‌شود اين است كه براي رسيدن به تمام ابعاد نياز به زمان است. چراکه گاهي افشاي برخي موارد باعث امحاي اسناد مي‌شود و روند رسيدگي را با معضل روبرو مي‌کند. رئيس‌جمهور وقتي مي‌بيند ديگر چاره‌اي نيست مجبور است بگويد الان پرونده فساد 9هزار ميلياردي در چه مرحله‌اي از رسيدگي است و متهمانش كجا هستند؟ اميرالمومنين(ع) وقتي مي‌فرمايند اوصيكم به تقوا... و نظم امركم بايد دانست كه نظم و تقوا از يك جنس نيست؛ بلكه از دو جنس است. يعني يك نفر متقي باشد به اين معني نيست كه نظم هم داشته باشد. ديگران در دنيا چطور جلوي فساد اقتصادي را مي‌گيرند؟ با نظم، با سيستم و انضباط مالي. ما هم بايد در كشور انضباط مالي را جدي‌تر بگيريم. چرا بابك زنجاني مطرح مي‌شود؟ الان سوال اين است كه بابك زنجاني‌ها كجا هستند. نظم و انضباط مالي كه از بين برود، ما شاهد فساد اداري و ساختاري خواهيم بود.
براي به وجود آمدن اين نظم ساختار لازم است اولا چه زماني سازمان برنامه و بودجه قرار است احيا شود و در ثاني سيستم بانكي و پولي ما واقعا درست كار مي‌كند؟
سازمان برنامه و بودجه در آينده نزديك احيا خواهد شد. شايد در سال آتي شاهد فعاليت آن باشيم. به هر حال اين حوزه مسئوليت آقاي نوبخت است و من اطلاع چنداني از مطالعات و اينكه چه موقع مي‌خواهند تصميماتش را رسانه‌اي كنند، ندارم اما در كشورهاي توسعه‌يافته اصطلاحي وجود دارد به نام پول كثيف؛ اين اصطلاح در انگلستان رايج شد و معنايش اين است که پول اگر يكي از اين سه شرط را نداشت قطعا بايد مورد رسيدگي قرار بگيرد؛ 1- از معاملات قانوني به دست آمده باشد، 2-در دفاتر ثبت شده باشد، 3- ماليات اين پول پرداخت شده باشد. اگر همين سه مولفه در كشور درست شود، قطعا ديگر ناهنجاري نخواهيم داشت. اما همين مخالفان بسيار زيادي دارد؛ در كشور ما هم اين سه شرط به ندرت اتفاق مي‌افتد. آيا در كشور ما پول‌هايي كه از مردم اخذ مي‌شود، براساس معاملات قانوني است؟ آيا پول‌هايي كه به دست مي‌آيد در جايي ثبت مي‌شود؟ چند درصد اين روند واقعا اتفاق مي‌افتد؟ در اروپا اگر 5 يورو يا بيشتر در حساب شخصي باشد، بايد به نهادهاي نظارتي بازرسي توضيح دهد كه اين پول‌ها از كجا آمده است. آيا واقعا در كشور ما به اين صورت است؟ در كشور ما اگر كسي ماليات ندهد، تحت تعقيب قرار مي‌گيرد؟ آنهايي كه ماليات مي‌دهند كارمندان، كارگران و بخشي از توليدكنندگان هستند كه تقريبا نيمه ورشكسته هستند. ما هم بايد بياموزيم و اقتدا كنيم به انضباط مالي.
دولت بايد چه كاري انجام دهد؟
هر پولي بايد شناسنامه داشته باشد؛ پول بدون شناسنامه نبايد جابه‌جا شود مثل اتومبيل كه بايد شناسنامه داشته باشد تا جابه‌جا شود. پول بدون شناسنامه، پول كثيف است و بايد تحت تعقيب قرار بگيرد. در كشور ما قوانيني كه گفتم، وجود ندارد، مناطق آزاد و غيرآزاد هم ندارد و همه‌جا اينگونه است. همه پرونده‌ها در مناطق آزاد بررسي شده و در موقع لزوم اعلام عمومي مي‌شود اما اگر بخواهم يك شماي كلي براي اطلاع عمومي بدهم ويژه‌خواري‌هاي گسترده و سازماندهي شده‌اي در مناطق آزاد وجود داشته كه برخي از پرونده‌هايش هنوز باز است که به موقع اين پرونده اطلاع‌رساني شده و همگان از آن مطلع خواهند شد. چون برخي از پرونده‌ها كامل نشده‌اند و مسئوليت اعلام اين كار بر عهده معاون اول رئيس‌جمهور است فقط بدانيد كه بسياري از پرونده‌ها براي اعلام در اختيار ايشان قرار خواهد گرفت. فساد 9هزار ميلياردي بخش كوچكي از يك فساد ده‌ها هزار ميلياردي بود كه به زودي از آن پرده‌برداري مي‌شود.


 نظرات شما

نام:
پست الکترونيک:
متن: *
پست بانک
بانک آينده
دهكده آبي پارس
بانک سپه
7
وب دا
atabat
بانک ملی
اخبار محرمانه
تهران سما
بيمه دي

© - inni.ir . All Rights Reserved.