صفحه اصلي : درباره ما : ارتباط با ما : RSS : پيوندها : خبرنامه الکترونیکی  
سه شنبه 28 خرداد 1398 - Tuesday, June 18, 2019
    يادداشت
سلام و پيام ؛
"هواي پاک" در خواب زمستاني؛ مسئولان در شرايط اضطرار
دوشنبه 30 دي 1392 - 4:30:35 PM
  بزرگنمايي:

"هواي پاک" در خواب زمستاني؛ مسئولان در شرايط اضطرار

خبرايران- آمارها نشان مي دهد پايتخت نشينان در 42 درصد روزها با هواي ناسالم زندگي کرده اند.
به گزارش خبرايران، سال هاست که هفته هواي پاک بيشتر در شرايطي آغاز مي شود که با نام اين هفته همخواني ندارد و معمولاً در شرايط ناسالم آغاز مي شود و همواره پايتخت نشينان حتي در اين هفته هم از تنفس هواي پاک محروم مي مانند و اين نام فقط در تقويم و نشست هاي خبري لغلغه زبان است. امسال نيز اولين روز از هفته هواي پاک در حالي آغاز شد که معاون نظارت و پايش محيط زيست استان تهران شاخص کيفي هواي پايتخت را در شرايط ناسالم اعلام کرد.رستگاري همچنان ذرات معلق با قطر کمتر از 2/5 ميکرون را آلاينده‌ مسئول شناخته شده عنوان کرد.در بررسي هاي بعمل آمده براي اينکه بدانيم هواي تهران در چه سال هايي آلوده تر بوده است مشخص شده که در 10 سال اخير، سالهاي 91، 90 و 82 آلوده ترين سالهايي بوده اند، که بيشترين روزهاي ناسالم در تهران، در اين سالها بوده است.همچنين، سال هاي 1386، 87 و 88 به ترتيب با 328، 293 و 291 روز سالم  بيشترين روزهاي سالم را داشته‌اند و همزمان کمترين روزهاي ناسالم را دارا بوده اند. اما روزهايي در اين سالها نيز بوده اند که هواي پايتخت در وضعيت بسيار ناسالم و خطرناک قرار داشته است. به طوريکه در سال 82، دو روز بسيار ناسالم، در سال 87، يک روز بسيار ناسالم، در سال 88، 89 91 نيز هرکدام يک روز بسيار ناسالم اما در سال 1390، سه روز بسيار ناسالم وجود داشت. از طرف ديگر يک روز بسيار خطرناک نيز در سال 1388 وجود داشته که در تمامي اين 10 سال بي سابقه بوده است و اگرچه در سال  92 تا کنون روزي با شرايط بسيار ناسالم و بسيار خطرناک نداشته ايم اما اين روند نشان مي دهد، وضعيت آلودگي هواي تهران، هر روز بد تر از ديروز و هر سال بدتر از سال قبل مي شود.مرگ‌ 227 شهروند به دليل آلودگي هواي پايتختدر اين راستا رحمت ا...حافظي ،رئيس کميسيون سلامت شوراي شهرتهران تاکيد مي کند که رسيدگي معضل آلودگي هوا همواره يکي از اولويت‌هاي کاري در شورا بوده، چرا که آمارها نشان مي‌دهد تعداد 227 شهروند تهراني جانشان را به اين دليل از دست داده‌اند.وي معتقد است بستري شدن تعداد 2500 نفر از شهروندان تهراني درمراکز درماني نيز از ديگر معضلات ناشي از آلودگي هوا و تخريب محيط زيست بوده که مي بايست بخش حاکميتي کشور يعني قواي سه گانه (مجريه ، مقننه و قضائيه ) وارد عمل شده تا براي رفع اين دغدغه ، تدبيري اساسي انديشيده شود.

وي با اعلام اين كه نبايد بيش از اين با جان و سلامت مردم شوخي كنيم و هر چه سريع‌تر بايد براي مشكل آلودگي هوا راه ‌حلي جدي اجرا كنيم، تأكيد مي کند که متأسفانه وزارت بهداشت در دولت دهم رفتاري سياسي داشت و گزارشاتي که مي‌داد همراه با ملاحظات بود اما الآن اين جرأت وجود دارد كه آمار بدهند، چرا که هدف از اعلام اين آمارها متهم كردن كسي نيست.

معطلي اصلاح قانون معاينه فني و بحران آلودگي هوا
به گفته تشکري هاشمي، معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران، بر اساس گزارش بانک جهاني کشور ايران در سال 2006 بابت خسارات ناشي از آلودگي هوا مبلغ هشت ميليارد دلار هزينه پرداخت کرده است، در شهر تهران خودورهاي ديزلي بسياري هستند که اجازه کار در بين شهرها را ندارند اما سرويس و وسايل عمومي شهر شده اند و انبوهي از آلودگي را وارد هواي تهران مي کنند .
به واقع وضعيت آلودگي هوا از بحران هم گذشته و طبق گفته‌هاي مسئولان وزارت بهداشت، سالانه چهار هزار 600 نفر به واسطه تنفس هواي آلوده جان خود را از دست مي‌دهند و يا در روزهاي آلودگي هوا 275 نفر در شهر تهران روانه بيمارستان مي‌شوند واينکه مسئولان با صرف وقت و انرژي تنها جلسات و مصوبات کميته اضطرار را پيگيري مي‌کنند تامل بر انگيز است.
با گذشت سال‌ها، خودروسازان با خلف وعده و بهانه‌تراشي‌هاي بسيار، ارتقاء استاندارد خودرو را به تعويق انداخته‌اند و هنوز خودروي يورو 2 روانه اين شهر و ديار مي‌کنند. هنوز بنزين بي‌کيفيت در جايگاه‌هاي سوخت پايتخت عرضه مي‌شود و جان هزاران نفر از شهروندان به دليل مواد سرطان‌زاي بنزين در خطر است. هنوز روزانه 1400 تا 1500 خودروي بي‌کيفيت شماره مي‌شود و به حجم ترافيک و ترددهاي شهري افزوده مي‌شوند و هنوز پس از دوسال قانون معاينه فني در مجلس اصلاح نشده است.

خواب 8 ساله هواي پاک
به هر حال در اين مدت تنها و تنها شهروندان ضرر کردند و با طرح هايي از قبيل طرحهاي مقطعي مانند زوج و فرد خودرو ها و تعطيلي مهدهاي کودک و مدارس ابتدايي که گاهاً مشکل بر مشکل شهروندان مي افزود نتيجه اي حاصل نشد و هوا بس ناجوانمردانه آلوده است و آنچه مسلم است اين وضعيت  روزبه روز بدتر شده و نه تنها در تهران که در ساير کلانشهرها نيز بدتر مي شود و خبري هم از قانون جامعي که مسئولان امر همواره بر نبود آن اشاره مي کنند نيست و معلوم هم نيست که کي اصلاح نهايي شده و آيا مي شود يک روزي اجرايي شود يا خير؟
مسئولين فعلي سازمان محيط زيست که خانم ابتکار رياست ان را عهده دار است علت اصلي آلودگي هواي کلانشهرها بويژه تهران را خواب 8 ساله مسئولان پيشين اين سازمان  عنوان مي کنند و معتقدند مصوبات طرح جامع کاهش آلودگي هوا که تا سال 84 خوب پيش مي رفت ولي در اين 8 سال به طور کامل متوقف شده و هيچ يک از بندهاي آن اجرا نشده است.
البته حيدرزاده مديرکل محيط زيست استان تهران با بيان اينکه در شهر تهران با منابع آلوده‌کننده هوا از جمله صنايع، برخوردهاي بسيار جدي خواهيم داشت ، يکي از مهم‌ترين اقداماتي که در دولت يازدهم براي کاهش آلودگي هواي کشور انجام شده را ايجاد کميته اجرايي کاهش آلودگي هوا عنوان مي کند و معتقد است در صورت تصويب قانون جديد هواي پاک، روابط سخت‌گيرانه‌تر شده و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست توانايي آن را خواهد داشت که مديران متخلف را عزل کند.

نقش پررنگ آلودگي هوا در ميزان ابتلا به سرطان
به گفته حيدرزاده، برنامه جامع کاهش آلودگي هوا در جلسه بعدي شوراي عالي محيط زيست با حضور رئيس‌جمهور مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
مديرکل محيط زيست استان تهران با بيان اينکه سازمان WHO براي اولين بار به صورت رسمي در دو ماه گذشته نقش پررنگ آلودگي هوا در ميزان ابتلا به سرطان را اعلام کرده است، افزود: تا پيش از اين بيانيه، هيچ‌گاه راجع به اين موضوع با قطعيت صحبت نمي‌شد، اما همين که چنين بيانيه محکمي صادر مي‌شود، نشان مي‌دهد که نقش آلودگي هوا در ابتلا به سرطان تا چه اندازه مهم است.

ميزان بنزن هواي کشور چهار برابر حد مجاز
مديرکل محيط زيست استان تهران با اشاره به سرطان‌زا بودن آلاينده بنزن، مي گويد: بر اساس استانداردها، بنزن موجود در هوا بايد نيم درصد باشد. اما سال گذشته اين ميزان چهار درصد بود که با اقدامات بسياري که انجام شده، آن را به دو درصد کاهش داده‌ايم.
به هر حال اين اقداماتي که از سوي مسئولين گفته مي شود در خور دولت تدبير و اميد نيست و صد البته اقداماتي هم نيست که بتوان آن ها را رافع مشکل آلودگي هوا عنوان کرد و چه بسا مواردي مانند تعطيلي مهدها و دبستان ها بجز افزايش مشکل براي مادران شاغل گره چنداني از مشکل آلودگي هوا را حل نمي کند.

آيا مسئولان مي تواند هواي پاک را از خواب زمستاني بيدار کند؟
علي رغم همه حرف ها و اقداماتي که گفته مي شود انجام شده و در شرف انجام است و يا اينکه کارهايي زيربنايي تدارک ديده مي شود؛ هنوز هم آسمان پايتخت با امدادهاي غيبي و  عنايت خداوند متعال بوسيله باد و باران تازه شده و مردم نفسي تازه مي کنند و در اکثر مواقع  ستاره هاي شهر يا ديده نمي شوند ويا در هاله‌اي از غبار محو شده‌اند. بايد منتظر ماند و ديد مسئولين امر از هر دستکاه و نهادي که هستند کي مجدانه وارد عمل خواهند شد و اگر آخرين اصلاحات طرح جامع کاهش آلودگي هوا نيز در مجلس تصويب شود ضمن سلام و ابلاغ سلام مردم به مسئولان امر و سازمان محيط زيست که در رأس آن خانم ابتکار با سابقه زيست محيطي بسياري که دارد آيا مي توانند هواي پاک را از خواب زمستاني 8 سال گذشته بيدار کنند و با اجراي کامل و بدون نقص آن  بتوانند سرطان و بسياري از بيماري ها را از شهرهاي آلوده دور کنند و با وجود اينکه " هواي پاک" در خواب زمستاني به سر مي برد و هواي تهران و کلانشهرها در شرايط بحراني است، آيا مسئولان امر شرايط اضطرار خود را احساس خواهند کرد و براي حل اين بحران واقعي کاري مجدانه و جهشي انجام خواهند داد يا اينکه  "هواي پاک "باز هم در گير و دار مناسبات، فشارها و کارهاي سياسي ، مکاتبات و بهانه نبود بودجه و بسياري از دلايل مختلف به خواب زمستاني خود ادامه مي دهد؟

نويسنده:سيدفرهاد حسيني


 نظرات شما

نام:
پست الکترونيک:
متن: *
پست بانک
بانک آينده
دهكده آبي پارس
بانک سپه
7
وب دا
atabat
بانک ملی
اخبار محرمانه
تهران سما
بيمه دي

© - inni.ir . All Rights Reserved.