صفحه اصلي : درباره ما : ارتباط با ما : RSS : پيوندها : خبرنامه الکترونیکی  
سه شنبه 28 خرداد 1398 - Tuesday, June 18, 2019
    يادداشت
يادداشت/ محمدرضا شرف
بررسي کاهش سطح زمينهاي زير کشت مواد مخدر در افغانستان و پيامدهاي آن بر ايران
پنجشنبه 6 تير 1392 - 12:10:08 AM
  بزرگنمايي:

بررسي کاهش سطح زمينهاي زير کشت مواد مخدر در افغانستان و پيامدهاي آن بر ايران

خبرايران- افزايش يا کاهش سطح زمينهاي زير کشت مواد مخدر در افغانستان با توجه به همسايگي با ج.ا.ا در محيط سياسي، فرهنگي و اجتماعي کشورمان از اهميت قابل ملاحظه ‏اي برخوردار است.
به گزارش خبرايران، همزمان با روز جهاني مبارزه با مواد مخدر ، محمدرضا شرف در نوشتاري به بررسي کاهش سطح زمينهاي زير کشت مواد مخدر در افغانستان و پيامدهاي آن بر ايران پرداخته است که در ذيل مي آيد:
                                                      
مقدمه:
افزايش يا کاهش سطح زمينهاي زير کشت مواد مخدر در افغانستان با توجه به همسايگي با جمهوري اسلامي ايران در محيط سياسي، فرهنگي و اجتماعي کشورمان از اهميت قابل ملاحظه‏اي برخوردار مي باشد.در نگاه نخست کاهش سطح کشت مواد مخدر در افغانستان مي بايست مثبت قلمداد شود برهمين اساس نيز در گفتار برخي از مسئولين و مقامات مرتبط با و تصميم گير در موضوع مواد مخدر مدتي است گلايه‏هاي بسيار جدي نسبت به افزايش سطح زمينهاي زيرکشت مواد مخدر در افغانستان راه يافته، بطوريکه انتقادهاي وسيعي را متوجه انگلستان و آمريکا و همچنين حکومت مرکزي افغانستان نموده است. برخي از مسئولين ايران با توجه به اين افزايش، خواهان اقدامات جدي مقامات ذيربط دول يادشده در راستاي کاهش سطح زمينهاي زير کشت مواد مخدر در افغانستان شده اند. فارغ از اينکه از منظري سياسي يا ديپلماتيک به قضيه بنگريم-که پرداختن بدان خود از جايگاهي مستقل و ديگر برخوردار است-  صرفا برخي از نکات مهم در خصوص نقش و تاثير کاهش سطح زير کشت مواد مخدر در افغانستان بر وضعيت و فضاي داخلي ايران به اختصار برشمرده مي شود.

1-افزايش ناخالصي مواد مخدر
از پيامدهاي مهم کاهش سطح زير کشت مواد مخدر در افغانستان، تغيير و تحولاتي است که در بازار مواد مخدر ايران بوجود مي آيد. اگر مصرف روزانه هر معتاد بطور ميانگين 2 گرم در نظر گرفته شود .(بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر )با فرض دوميليون معتاد – براساس آخرين آمار ستاد مذکور – مصرف روزانه معتادين کشور 4000 کيلوگرم و سالانه 1460000 کيلوگرم مي باشد. با محدوديت کشت خشخاش در افغانستان مطمئنا ورود مواد مخدر به ايران به منظور مصرف داخلي با کاهش روبرو خواهد شد. بدين ترتيب يکي از راه‏هايي که قاچاقچيان مواد مخدر به منظور جبران کمبود مواد مخدر در عرصه داخل با آن روبرو هستند افزايش ناخالصي مواد مخدر مي‎باشد. افزايش ناخالصي مواد مخدر لطمات جبران ناپذيري بر مصرف کنندگان بر جاي گذاشته‎، که اين امر خود مشکلات فراواني بر جامعه تحميل مي کند. از مهمترين اين مشکلات مي توان به موارد ذيل اشاره کرد: افزايش مرگ و مير معتادين، افزايش مرگ و مير مصرف کنندگان تفنني، افزايش هزينه هاي درماني معتادين، افزايش نرخ مسموميتها، افزايش خانواده‎هاي بي سرپرست معتادين فوت شده و بواسطه آن افزايش فحشاء، تکدي گري و....
ضمنا يادآور مي شود هر يک از آسيبهاي برشمرده شده خود به بازتوليد آسيبهاي افزونتري منجر خواهد شد.

2-افزايش قيمت مواد مخدر
با توجه به سطح زمينهاي زيرکشت مواد مخدر در افغانستان و کاهش توليد آن، ورود مواد مخدر به ايران با هدف مصرف داخلي کاهش يافته و افزايش ناخالصيهاي مواد نيز پاسخگوي نياز بازار داخلي نخواهد بود. مضافا اينکه بازار داد و ستد و مصرف مواد مخدر مطابق با تمام الگوهاي علم اقتصاد عمل مي کند بطوريکه افزايش عرضه مواد، باعث کاهش قيمت و کاهش عرضه، باعث افزايش قيمت مواد مخدر خواهد شد. بنابراين بايد گفت: کاهش سطح زمينهاي زير کشت مواد مخدر در افغانستان منجر به کاهش توليد و ناگزير افزايش قيمت مواد مخدر در داخل ايران خواهد شد. اين افزايش قيمت مواد در ايران خود پيامدهاي ناگريزي برجاي خواهد گذاشت که از آن جمله مي توان به بندهاي زير اشاره کرد:
الف)افزايش سرقت توسط معتادين يا وابستگان آنها به منظور تهيه پول
 ب)افزايش برخي از آسيبهاي اجتماعي نظير فحشاء، تکدي گري و... به منظور تهيه پول مورد نياز
ج)افزايش نرخ طلاق با توجه به افزايش تنش و اضطراب غير معمول در خانواده (خانواده معتاد در طول زمان خود را با شرايط موجود هماهنگ مي نمايد. بواسطه افزايش غير منتظره قيمت مواد، شاهد تغيير رفتارهاي غير معمول معتاد شده و هماهنگي گذشته از دست مي رود. بدين ترتيب به افزايش تقاضاي طلاق و طلاق منجر مي شود.)

3- تغيير الگوي مصرف مواد مخدر ا‍ز مواد طبيعي به مواد صنعتي – شيميايي
از ديگر پيامدهاي کاهش سطح زمينهاي زير کشت مواد مخدر در افغانستان مي توان به فراهم شدن برخي از زمينه‎هاي تغيير الگوي مصرف از مواد طبيعي به مواد صناعي و شيميايي اشاره کرد. با کاهش ورود مواد مخدر به ايران افزايش قيمت و بالا رفتن ناخالصي، عملا دسترسي معتادان به مواد طبيعي بسان گذشته نخواهد بود و مشکلات افزونتري در پي خواهد داشت. در کنار سخت شدن امکان دسترسي به مواد طبيعي، پروسه‏اي در حال شکلگيري است که به سهل شدن امکان دسترسي به مواد صنعتي مي‏انجامد.
در اين زمينه بايد گفت: هم اکنون مهمترين منبع وجود مواد صنعتي در بازار ايران، قاچاق آن از کشورهاي اروپايي و جنوب شرقي آسيا مي‎باشد. وليکن به نظر مي‌رسد بتوان با بررسيهاي نه چندان عميق سرچشمه‎هايي از توليد اين مواد را در ايران و با استفاده از فرمولاسيون ارائه شده در سايتهاي اينترنتي مربوطه جستجو نمود. با اين وصف مي‎توان پيش بيني کرد که به احتمال بسيار زياد در آينده نه چندان دور با توجه به بازار مصرف مطلوب در ايران، شاهد توليد انبوه مواد صناعي-شيميايي در داخل اين سرزمين خواهيم بود.- گشتي هرچند گذرا در صفحه حوادت جرايد، قرينه‎هاي فراواني از اين موضوع به دست خواهد داد- در ادامه بايد افزود: نکته بسيار با اهميت در خصوص مواد صنعتي بحث درمان آن مي‎باشد. براساس اطلاعات موجود قريب به تمامي مراکز درماني فعال در زمينه ترک اعتياد و مواد  مخدر در ايران، از توانايي مناسب مواجه با مصرف کنندگان مواد صنعتي برخوردار نبوده و اقدامات درماني خاص و ويژه‎اي را نمي‎توانند تجويز نمايند. بدين ترتيب بايد گفت: هنوز سيستم درماني کشور، از آمادگي لازم جهت رويارويي با پديده شيوع و مصرف مواد صنعتي برخوردار نيست که اين امر مي‎بايست در تصميم گيريها مورد توجه واقع شود.

پيشنهاد:
مبارزه با توليد و عرضه مواد مخدر در طول سي سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي همواره با فراز و نشيب فراواني همراه بوده ولي هيچگاه از شدت عمل کاسته نشده است. به نظر مي رسد آنچه هميشه باعث نگراني پيگيران امر مبارزه با مصرف و فروش مواد مخدر شده، تغيير متعدد تصميمات، تصميمات غير حرفه‎اي، موضعي، شتاب زده و غير همساز مي باشد. در همين راستا پيشنهادهاي ذيل ارائه مي گردد:

1-موضوع پيگيري کاهش سطح زمينهاي زير کشت مواد مخدر در افغانستان به همراه مواد سه گانه برشمرده سطور پيشين و موارد محتمله ديگر، در قالب بسته‎اي با اجزاي همساز ارائه شده، و تصميم سازي و تصميم‏گيري در محيطي کاملا علمي صورت پذيرد.

2-تا زمان بررسي دقيق موضوع از حيث مزايا و معايب و شفافيت زواياي گوناگون، هيچ اقدام عملي در خصوص کاهش سطح زير کشت مواد مخدر در افغانستان صورت نگرفته و صرفا به بهره‎برداريهاي سياسي و رسانه‎اي بسنده شود.       
 


 نظرات شما

نام:
پست الکترونيک:
متن: *
پست بانک
بانک آينده
دهكده آبي پارس
بانک سپه
7
وب دا
atabat
بانک ملی
اخبار محرمانه
تهران سما
بيمه دي

© - inni.ir . All Rights Reserved.