صفحه اصلي : درباره ما : ارتباط با ما : RSS : پيوندها : خبرنامه الکترونیکی  
سه شنبه 28 خرداد 1398 - Tuesday, June 18, 2019
    رستوران عبدلي
رستوران عبدلي در روستاي گردشگري زياران؛ منطقه نمونه‌اي که زيرساخت‌هاي گردشگري ندارد
شنبه 21 بهمن 1396 - 12:09:15 PM
  بزرگنمايي:

رستوران عبدلي در روستاي گردشگري زياران؛ منطقه نمونه‌اي که زيرساخت‌هاي گردشگري ندارد

منطقه نمونه گردشگري زياران با چشم انداز ها و جاذبه هاي طبيعي چشم هر بيننده اي را به خود خيره مي کند. اين در حالي است که زيرساخت هاي گردشگري اين منطقه تناسبي با حجم مسافران ندارد و خيل عظيم گردشگراني که به اين منطقه مي آيند از کمبود امکانات و زيرساخت هاي گردشگري گله مند هستند.
به گزارش خبرنگار مهر، روستاي زياران از توابع شهرستان آبيک با جمعيتي بالغ بر هفت هزار نفر يکي از بزرگترين و زيباترين روستاهاي استان قزوين است که در مسير شهرستان طالقان قرار گرفته و زيبايي ها و جاذبه هاي طبيعي آن چشم هر بيننده اي را به خود خيره مي کند به طوريکه گاه جاذبه گردشگري اين منطقه گردشگراني را که از استانهاي تهران، قزوين، البرز و حتي استانهاي دورتر به قصد سفر به شهرستان طالقان به اين منطقه مي رسند را از ادامه سفر و رفتن به طالقان منصرف مي کند.

فاصله روستاي زياران تا مرکز شهرستان آبيک 15 کيلومتر و فاصله اين روستا تا مرکز استان حدوداً 50 کيلومتر است و ضمن قرار گرفتن بين دو شهر قزوين و کرج، حدود 10 کيلومتر با اتوبان قزوين، کرج فاصله دارد و از اين جهت نيز از جايگاه خوبي برخوردار است.

روستاي زياران و مردم آن از تاريخچه بسيار طولاني برخوردارند؛ تاريخ نشان مي دهد در گذشته، روستاي زياران جزو سرزمين ديلم و طبرستان بوده و در محدوده مرزي آن سرزمين واقع شده بود و باتوجه به اينکه روزگاري"آل زيار"بر منطقه ديلم و طبرستان تا محدوده اين دهستان حکمراني داشتند مي توان به اين نتيجه و احتمال قوي رسيد که نام زياران از "آل زيار" مشتق شده باشد.

از سمت غرب و شرق روستاي زياران دو رودخانه عبور مي کند که اکثر باغستانهاي اين روستا در کناره هاي آن واقع شده اند، هر چند در خشکسالي چندسال اخير اين رودها به شدت کم آب شده اند، رودخانه شاهرود نيز که از رود طالقان منشعب مي شود و توسط تونلي به اين سوي کوهها مي آيد از جنوب روستا گذشته و باغستانهاي اطراف را مشروب مي کند و سد انحرافي زياران نيز در مسير همين رود، در جنوب روستا واقع شده که آب اين رود پر آب را توسط کانال هاي طولاني به دشت قزوين مي رساند.

در هر سمت روستاي زياران يک جاذبه طبيعي، چشمها را به خود خيره مي کند و بي اختيار لحظاتي انسان را به ياد قدرت و هنر بي انتهاي خداوند در خلق چنين آثاري مي اندازد، وجود جاذبه هاي طبيعي متعدد، از سد کوچک اما زيباي زياران، رودخانه بزرگ شاهرود، قنات ها و چشمه هاي طبيعي، کوه هاي سر به فلک کشيده، باغهاي فرآوان و سرسبز و پوشش گياهي با خاصيت هاي درماني تنها بخشي از جاذبه هاي روستاي زياران است که پاسخگوي هر نوع سليقه اي براي داشتن يک روز خوب و مهيج خواهد بود.

«زيباي خفته» عنواني است که گردشگران خارجي به کوههاي جنوبي زياران داده اند، وقتي از قزوين به سمت تهران و در محدوده نيروگاه شهيد رجايي به کوههاي جنوبي زياران نگاه کنيد، زيباي خفته اي را مي بينيد که با گيسواني افشان به سوي دشت آرميده است.

روستاهاي متعددي زير مجموعه زياران هستند که به همراه روستاي زياران منطقه اي بي نظير را از هر لحاظ تشکيل داده اند، روستاهاي کذلک، صمغ آباد، طيخور، آقچري، خوزنان، قاضي کلايه، ابراهيم آباد و ميان کوه از جمله اين روستاها هستند که از امکانات محدود روستاي زياران استفاده مي کنند و هريک از اين روستاها به تنهايي داراي جاذبه هاي فرآوان گردشگري هستند که از ارزش و جايگاه بسيار خوبي بين دوستداران طبيعت برخوردارند.

گردشگراني که به منطقه زياران مي آيند به همراه کساني که براي رسيدن به طالقان از روستاي زياران عبور مي کنند موجب رونق کسب و کار و ايجاد اشتغال به ويژه در بخش کشاورزي شده اند، به دليل افزايش تقاضا از سوي گردشگران، فروشگاه هاي بزرگي نيز در منطقه به ويژه در روستاي زياران ايجاد شده که در آنها محصولات لبني، دامي، کشاورزي و باغي و صنايع دستي بومي و غير بومي به فروش مي رسد.

غرق شدن 14 نفر در رودخانه شاهرود

با اين همه جذابيتها، متأسفانه امکانات و زيرساخت هاي گردشگري در منطقه زياران متناسب با ميزان مراجعه گردشگران نيست و کمبودهاي زيادي در اين روستا ديده مي شود که آسيب هاي زيادي به محيط زيست وارد کرده و خطرات زيادي را نيز براي گردشگران به وجود آورده است.

برخي از مسئولان مي گويند سال گذشته 14 نفر در رودخانه شاهرود که بسيار هم پرآب است، غرق شده اند. تعدادي از آنها از گردشگراني بودند که به دليل ناآگاهي براي شنا خود را به اين رودخانه زدند و به دليل عدم آگاهي از خطرات آن از جمله مسطح نبودن زير آب رودخانه و منغير بودن عمق آب در هر نقطه و لغزندگي سنگهاي زير آب خود را اسير آب کرده و در آن غرق شدند.

خوشبختانه از اواخر سال گذشته و ابتداي سال جاري براي حل اين مشکل با حمايت خوب مسئولان استان قزوين و شهرستان آبيک مناطق خطرناک رودخانه شاهرود و سد زياران شناسايي و با فنس کشي گام خوبي براي پيشگيري از حوادث انجام شد اما اين اقدام نيز مانع جدي براي گردشگران نيست و آنها به هر طريقي که شده از فنس ها عبور مي کنند و خود را به رودخانه ميرسانند تا تني به آب زده و خود را خنک کنند که گاهي جان خود را از دست مي دهند و هشدارها نيز کارساز نبوده است که اميدواريم با همت مسئولان اين موضوع حل شود.

يکي از پيشنهادها براي جلوگيري از شناي گردشگران در رودخانه شاهرود اين است که مسئولان در روزهاي پنج شنبه و جمعه که حضور گردشگران در اين منطقه به اوج خود مي رسد در مناطق پر خطر براي آگاهي بيشتر آنها از خطرات رودخانه شاهرود افرادي را به منظور اطلاع رساني و فرهنگ سازي بيشتر در اين محدوده مستقر کنند تا با آموزش گردشگران ضمن استفاده درست از اين جاذبه طبيعي، آسيب ها و خطرات را نيز از آنها دور کند.

هر چند با طرح فنس کشي اطراف رودخانه شاهرود احتمال مي رفت شايد گردشگران ديگر نتوانند از رودخانه و جاذبه هاي آن از نزديک استفاده کنند که شايد با بررسي بيشتر و استفاده از طرح ها و نظرات بيشتر امکان اجراي مفيدتر پروژه که هم گردشگران بتوانند از رودخانه بهره مند شوند و هم خطري براي آنها نداشته باشد وجود داشت، به هرحال، همين مقدار توجه مسئولان را به فال نيک مي گيريم و از آنها صميمانه سپاسگزاريم.

آلودگي آب رودخانه ها و آلودگي سد زياران يکي ديگر از مشکلاتي است که با حضور گردشگران به اين منطقه تحميل شده که بايد مسئولان آبفا و مراکز بهداشتي براي رفع اين مشکل راهکاري بينديشند که نصب سطل زباله در منطقه و ساماندهي سريع و تفکيک زباله هايي که در اطراف باغات و رودخانه ها ريخته مي شود، مي تواند وسيله خوبي براي رفع مشکل آلودگي منطقه باشد؛ هرچند آلوگي مشکل همه مناطقي است که داراي جاذبه هاي گردشگري هستند و رفع کامل اين مشکل نيازمند کار فرهنگي در دراز مدت است.

مشکلات فرهنگي، انتقال فرهنگ شهرهاي بزرگي چون تهران، کرج به منطقه زياران که اغلب بومياني هستند که همچنان به بسياري از سنت ها و رسوم خود پايبندند از ديگر چالش هاي منطقه زياران است که اميدواريم در سال اقتصاد و فرهنگ مسئولان فرهنگي در اين زمينه نيز به صورت جدي اقداماتي انجام دهند.

زياران منطقه نمونه گردشگري

نادر محمدي معاون سازمان گردشگري استان قزوين در گفتگو با خبرنگار مهر در اين باره مي گويد منطقه زياران در دور دوم سفر رياست جمهور سابق به عنوان منطقه نمونه گردشگري انتخاب شد ولي عليرغم داشتن جاذبه هاي فرآوان گردشگري، همچنان ناشناخته مانده است.

وي تصريح کرد: سازمان گردشگري مناطقي را که داراي جاذبه هاي گردشگري هستند به بخش خصوصي واگذار مي کند تا در آن منطقه سرمايه گذاري کنند که در اين راستا تاکنون چند منطقه در استان قزوين به بخش خصوصي واگذار شده است.

اين مسئول ادامه داد: با وجود فراخوان متعدد در جذب سرمايه گذار در بخش گردشگري، منطقه زياران به دليل ناشناخته بودن نتوانسته سرمايه گذار لازم را جذب کند. هر چند براي جذب سرمايه گذار بايد بعضي از زيرساخت هاي اوليه فراهم شود که اميدواريم با فراهم شدن اين بستر بتوان بخش خصوصي را براي حضور در اين منطقه و سرمايه گذاري بيشتر ترغيب کرد.

مرتضي طاهرخاني بخشدار بخش مرکزي شهرستان آبيک هم در خصوص اقدامات انجام شده در پيشگيري از حوادث احتمالي در منطقه زياران به خبرنگار مهر گفت: به منظور جلوگيري از آسيب هاي احتمالي رودخانه شاهرود زياران طرح فنس کشي در اطراف اين رودخانه تصويب شده است.

وي تصريح کرد: هرچند شرکت آب منطقه اي استان قزوين نسبت به نصب علائم هشدار دهنده در مسيرهاي پرخطر رودخانه شاهرود زياران اقدام کرده اما اجراي پروژه فنس کشي در اين منطقه نيز ضرورت دارد و خوشبختانه اين پروژه اجرايي شده و پيشرفت خوبي دارد و با استقبال و همکاري مردم نيز همراه بوده است که با اجراي کامل آن بخش زيادي از مشکلات اين منطقه حل خواهد شد.

اينها بخشي از مشکلات گردشگري منطقه زياران است که اميدواريم با همت مسئولانه مسئولان استان قزوين و شهرستان آبيک پيگيري و حل شود. خيل عظيم گردشگراني که به اين منطقه سفر مي کنند فرصت بسيار مناسبي براي توسعه و پيشرفت منطقه فراهم کرده اما با کم توجهي، در حال حاضر اين فرصت به تهديدي براي اهالي منطقه تبديل شده است.

اميد است بتوان با رفع موانع و تامين نيازهاي ضروري و بسترسازي براي توسعه و رونق گردشگري در منطقه زياران گامهاي اساسي در مسير تحول مناطق متسعد استان براي جذب گردشگر و افزايش درآمد ساکنان منطقه فراهم کرد. نظرات شما

نام:
پست الکترونيک:
متن: *
پست بانک
بانک آينده
دهكده آبي پارس
بانک سپه
7
وب دا
atabat
بانک ملی
اخبار محرمانه
تهران سما
بيمه دي

© - inni.ir . All Rights Reserved.